| Yarinn a întrebat:

Pentru cei din Focsani (si nu numai), nu stiu la ce liceu sa merg. La Unirea sau la Cuza? Am media foarte buna (aprox. 9.80) si cred ca am sanse la amndoua, dar nu prea stiu pe care sa-l aleg. Nu as vrea la Unirea pentru ca profesorii sunt exagerati (vor sa inveti la orice materie, chiar daca nu e importanta pentru profilul tau), dar la Cuza se spune ca sunt cei cu fite si eu nu st asa. Unde imi propuneti sa merg? La Unirea si sa tocesc toata viata (ma rog, 4 ani) sau la Cuza si sa incerc sa ma adaptez?

Răspuns Câştigător
| ServanaAtoni a răspuns:

Cred ca e mai bine in Cuza.
nu sunt din Focsani insa cam aceeasi situatie am avut si eu. aveam de ales intre carol(gen unirea), cuza(la fel ca la tine)si buzesti(mai rau decat unirea). eu am vrut sa intru in carol, insa nu am avut media destul de mare, trebuia sa am in jur de 9. 80, dar eu avand 9. 30 am intrat in cuza.sa stii ca nu e totul cum se spune.desi sunt fitosi si acolo se face carte, plus ca vei avea o oarecare libertate.
nu trebuie sa iti faci probleme din cauza colegilor; daca ai acolo 2/3 cu care te intelegi e perfect.

5 răspunsuri:
| Alexinho94 a răspuns:

Clar UNIREA. La Cuza nu prea se face carte + ca sunt foarte multi fara creier, cretini, drogati etc. Iti sugerez Unirea! Acolo chiar se face carte!
Bafta!

| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

Conteaza media de la examen, nu cea din generala big grin

| Ingridd22 a răspuns:

Buna.Eu sunt la Cuza si chiar nu sunt fitosi.adica unii sunt mai cu fite dar sunt chiar de treaba.eu m-am acomodat foarte repede.succes si o zi buna:*

| tsontso a răspuns:

Buna.Eu sunt din Focsani, si sunt la Cuza. Am avut aceeasi dilema ca tine acum cativa ani. Intr-adevar, la Cuza sunt fite, dar crede-ma ca am multi prieteni si la Unirea, si fite si fitzosi/fitoase sunt si acolo destui. Cat despre profesori, intr-adevar sunt destul de stricti la Unirea, dar si la Cuza sunt profesori mai exigenti; Nu stiu exact la Unirea, dar la noi, la Cuza, depinde si la ce profil alegi sa mergi, in general filologia si stiintele sociale sunt clase la care se invata destul de putin desi mediile sunt mari. Parerea mea este ca ar trebui sa alegi cuza: se face carte in destula masura fara a exagera, cat despre integrare nu cred ca vei avea probleme

| ionutnutzy a răspuns:

Mai bine este la cuza. pe uniristii ii fac doar numele! pana si numerele de la masina le au cu CNU