| Buresbista123 a întrebat:

Pentru cine calatoreste cu RATB ul daca tu nu arati buletinul controlorilor si cobori din autovuz iar ei nu ti dau voie se poate numi sechestrare,pana la urma ei nu s politia ca sa te poate legitima, daca nu vrei sa te legitimezi ei pot chema un organ...

3 răspunsuri:
| Sarcasticu a răspuns:

Atât timp cât legitimația este eligibilă au voie să te oprească până la chemarea unui ofițer de poliție.

| Buresbista123 explică (pentru Sarcasticu):

E in lege si daca poti sa mi dai si mie un link ti as fi recunoscator

| Sarcasticu a răspuns (pentru Buresbista123):

Cred că aici vei găsi ceea ce cauți, însă nu sunt sigur.

http://www.ratb.ro/docpdf/RIRATB13092012.pdf