| neanicu a întrebat:

Pentru cine studiaza arheologia, e ceva speranta de a gasi relativ usor loc de munca dupa absolvire? sau trebuie pile si in domeniul asta?

2 răspunsuri:
| anda1313 a răspuns:

Daca faci impresie buna profesorilor cand faci practica, ai putea avea o sansa. Intreaba la muzeu, de acolo ar putea fi o sansa. Si daca ai pile e foarte bine. Decat direct un loc de munca dupa absolvire, in locul tau m-as indrepta spre un masterat in strainatate. Stiu pe cineva care a facut asa si s-a ales cu un contract de munca in Egipt, ceea ce mi se pare visul fiecarui arheolog.

| biabluey a răspuns:

Eu cred ca treaba asta cu ''pilele'' devine deja o scuza. Daca esti pasionat de ceea ce studiezi si daca iti merge mintea si stii sigur ce vrei de la viata, poti sa iti gasesti un loc de munca destul de bun si fara ''pile''.

Si in plus daca iti doresti ceva cu adevarat, nu va fi neaparat''usor''de obtinut, insa trebuie sa ai ambitie si sa ai mai multe specializari in domeniul tau, sau intr-un domeniu similar.(Si masteratul in alta tara te-ar ajuta foarte mult).

GOod Luckwinking