| V77Narcis a întrebat:

Pentru toti fanii clubului de fotbal Dinamo Bucuresti:Cine stie ce inseamna numele clubului nostru?

Cine raspunde primul si corect?

Răspuns Câştigător
| pepe a răspuns:

Dinamo vine de la grecescul ''dinamis'' care înseamnă mişcare.

3 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

Bla bla bla... se refera la politie... politistii... nu sunt dinamovist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la "mobil in mobile". Are dreptate si cel cu poliistii. E clubul celor care nu gindesc.Noroc ca jucatorilor nu li se cer decit sa joace si au toate respectele mele pentru asta.

| Rock3r a răspuns:

Cateva cuvinte din limba greaca si-au gasit aplicabilitatea, pentru prima oara, in limbajul curent ortodox. Unul dintre acestea este "DUNAMIS", din care au derivat doua cuvinte DINAMITA SI DYNAMO.In estenta, DUNAMIS(dyna-, dyn-, dynamo-, -dyne, dynamia, -dynamic) reprezenta termenul grec pentru PUTERE, FORTA, DURITATE.Sintetic, etimologia cuvantului poate fi rezumata la urmatoarelebig grinI NA MO