| BarbuMaria23 a întrebat:

Peste 3 săptămâni intru în sesiune la facultate și nu știu cum sa îmi subliniez în cursuri ce este important din ele ma poate ajuta cineva?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu am subliniat niciodata paragrafe, citeam cate o fraza si incercam sa o inteleg logic si asa reuseam sa memorez lectii si carti intregi.

| Nirvanaaa a răspuns:

Subliniatul nu ajuta prea mult mai ales dacă examenele nu sunt grila, ci sunt sinteza. Fa scheme, încearcă sa retii logic și la fiecare curs scrie tu cu mâna ta ideile principale din fiecare subcapitol.

| gigite a răspuns:

Cu multa concentrare proprie si "personala" -eu propun sa faci si ceva conspecte, adica schematizezi esentialul cu 'scheme" de idei si continut.

| DARLINGx a răspuns:

Încearcă să reții și să înțelegi la fiecare curs, când citești /înveți