| kyttu a întrebat:

Plizz help me! Intr-o problema se vorbeste despre o macara care ridica corpul la inaltimea y, corpul are masa x, in Q timp... Trebue sa se afle lucrul mecanic.si puterea mecanica a motorului daca G=10N/Kg!
Ceva formule, va roghappylove struck Multumeschappy

1 răspuns:
| kidutzq a răspuns:

Deci lucrul mecanic LM= F (forta) * distanta * cos A (unde A este unghiul dintre segmentul de deplasare si directia fortei care actioneaza asupra obiectului.
F (forta) = m (masa) * a (acceleratia). a= v(viteza)/t(timp).
v= d(distanta)/t >> v = y/Q >> a = y/Q *1/Q = y/Q*Q >>
F = x * y/Q*Q >> LM= x*y*y/Q*Q * 1 [cos A (unde A = 0)].
Puterea mecanica P = LM/timp = LM(= x*y*y/Q*Q)/ timp(=Q).