| BlackTears a întrebat:

Poate cineva sa ma ajute si pe mine cu niste site-uri unde pot sa gasesc ceva mai mult despre proprietatile chimice ale alchinelor decat ce este in manual (site-urile pot sa fie si in engleza)?

1 răspuns:
| kid08 a răspuns:

Proprietatile alchinelor nu sunt foarte diferite de cele ale acetilenei, prima alchina C2H2. Invata-le pe alea si vei mai descoperi pe parcurs...la compusi carbonilici vei invata ca se obtin din alchine prin aditie de apa si tautomerie, de exemplu. Oxidarea alchinelor, o alta proprietate chimica la alchine, dar presupun ca stii. Dai la medicina? Daca da, in ce oras?