| honeybunny0009 a întrebat:

Poate o bricheta sa functioneze pe luna care nu are o atmosfera sau pe planeta Venus care contine CO2? funda:*

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Nu merge! Focul se intretine cu oxigen!

7 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Te intreb: cum dreak o sa poti baga tigara in gura imbracat in costumul ala de astronaut si cu casca aia pe cap? laughing

| AndreYoman a răspuns:

Nu

| eugem35 a răspuns:

Nu pentru ca nu are oxigen pentru a intretine arderea,
un metru cub de gaz natural cel de la argaz are nevoie de zece metri cubi de oxigen

| AlyLoveYou a răspuns:

Da poate... fundita te rog mult de tot

| Alyboy a răspuns:

Poate sa functioneze normal dar ma rog la Co2 cred ca explodeaza iar pe luna n-ai intrebat daca se aprinde flacara...

| ionutz_5790 a răspuns:

Nu merge pentru ca focul sa se aprinda la bricheta ii trebuie oxigen iar acolo nu este. asa ca numai pe terra merge. funda?laughing

| raVeNN a răspuns:

Vrei sa mergi pe luna big grin?!
Nu nu poate sa functioneze deoarece "a-ti invatat" la chimie, ca arderea fara O(oxigen) nu are loc!
Pe Terra unde este raspandit O-genul, putem avea mai oriunde foc!
Iar pe Venus care contine CO2, nici atat, deoarece arderea este intrerupta de dioxidul de carbon! (sper ca ti-am fost de ajutor)
Pa, pa!