| Robotziii a întrebat:

Poate sa imi explice cineva la matematica (analiza) ce trebuie sa fac cand imi cere sa determin primitiva F sau cand imi cere sa arat ca F este o primitiva a lui f? Cand trebuie sa integrez cand sa derivez?

Răspuns Câştigător
| FaraNume1245 a răspuns:

"demonstrează că F e o primitivă a lui f"
Ce ai de făcut este să demonstrezi că F'(x) = f(x). Alternativ poți arăta că S(f(x))dx = F(x)
Am notat cu "S" semnul de integrare, n-am chef să caut unul.

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

De ce primitive? eu vreau amazoane big grin

pe TPU nu e voie cu teme, dar e voie cu katerinka tonguebig grintongue

| Andra9pk a răspuns:

De exp asta?
Determinati primitiva functiei f = 2x+1, astfel incat F(1)=2015.
Atunci calculezi integrala din f(x).
F(x)=S(2x+1)dx