| Valisarpe a întrebat:

Poate sa-mi spuna cineva cu ce medii se intra la jurnalism in Bucuresti?

Răspuns Câştigător
| AndreiCraiova a răspuns:

Anul asta la Universitatea din Bucuresti media se calculeaza asa:
40% = 30% pentru eseul motivațional (400-500 de cuvinte/1 pagină A4) + 10% punctul din oficiu din nota finală.
20% - media generală a examenului de bacalaureat.
20% - nota de la proba scrisă la Limba și literatura româna a examenului de bacalaureat
20% - media generală a notelor la prima limbă străină din anii de liceu.
Anul trecut s-a intrat si cu 6, 80 la buget, dar nu s-a tinut cont de BAC deloc. Important e sa ai o nota cat mai mare, de preferat peste 8, 50 - 9 (spun eu).
Citeste mai multe pe http://www.fjsc.unibuc.ro/anunturi/anunturi-admitere-licenta

La facultatile private nu trebuie sa-ti faci griji de medie, dar poate nu ajungi acolo.

Succes la Bac!

2 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Nu știu dacă au neapărat o medie.
Se dă examen, au și ei un anumit număr de locuri disponibile și, în funcție de nota obținută, intri, sau nu.

| CiubotariuAndrei a răspuns:

Sunt ziare, si televiziuni ce angajeaza si cu zece clase. Trebuie sa afli doar criteriile lor, cum ar fi sa gasesti usor stiri si subiecte ce pot starni interesul celor din jur si sa ai o dictie si un scris ideal. Mai bine ti-ai face un blog si la treizeci de articole te-ai putea prezenta in fata angajatorului cu blog-ul (vei avea mai multa credibilitatea decat cu hartia de la scoala).
Adica e ca si cum te-ai duce la o firma de webdesign sa te lauzi ca ai terminat facultatea de Robotica si ai diploma in loc sa-ti prezinti portofoliul de lucrari (Nu te baga nimeni in seama in Romania secolului 21 daca ai Scoala).