| J0B0MAT a întrebat:

Poate sunt eu cam nebuna, dar mie mi se pare ca gradul superlativ relativ de superioaritate (de ex cel mai bun) e 'mai absolut' decat superlativul absolut( foarte bun). Intelegeti ce vreau sa zic? Ce credeti? Daca ai un film preferat, nu zici mai degraba ca e cel mai frumos film decat ca e foarte frumos?

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Si daca stai sa te gandesti un pic e si logic fiindca atunci cand spui "cel mai" nu mai poate fi altul "mai" dar cand zici "foarte" poate fi altul mai "foarte". Ar trebuie sa trimiti o scrisoare la academia romana :p.

17 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Mama mia, de cand n-am mai auzit de chestiile astea. Eu aveam impresia ca dupa terminarea liceului la revedere cu limba romana dar vad ca m-am inselat si ma bucur.

| J0B0MAT explică (pentru mentholinks):

Mamma mia* :-p.era cevaaaa... ce ma apasa de mult pe inima

| mentholinks a răspuns (pentru J0B0MAT):

Pai are sens ce zici tu. "cel mai" e mai absolut decat "foarte".

| J0B0MAT explică (pentru mentholinks):

Corect.Asta ziceam si eu.

| J0B0MAT explică (pentru mentholinks):

Lasa frate, ca nu vreau sa zica astia ca sunt prea desteapta! :d

| mentholinks a răspuns (pentru J0B0MAT):

Si daca stai sa te gandesti un pic e si logic fiindca atunci cand spui "cel mai" nu mai poate fi altul "mai" dar cand zici "foarte" poate fi altul mai "foarte". Ar trebuie sa trimiti o scrisoare la academia romana :p.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt...cand spui cel mai bun, te poti referi la un obiect comparat cu altele. Ca de ex: Cel mai bun măr din acelea din coș. Dar asta nu înseamnă ca e foarte bun. Înseamnă ca e cel mai bun dintre acelea din cos.
Nu stiu cate ai inteles din ce am vrut eu sa spunlaughing) sper ca m-am exprimat cat de cat bine.

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Am inteles, da. dar cand nu compari cu altceva. adica tot compari. De ex ii zici unei fete :esti cea mai fumoasa(daca nu specifici, se intelege ca e cea mai frumoasa dintre fete). Daca ii zici ca e foarte frumoasa, parca mai ramane loc si de ceva mai mult decat atat. Asa mi se pare mie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...in cazul in care nu compari.

| iSwag a răspuns:

Nu, esti tu nebuna rolling on the floor

| J0B0MAT explică (pentru iSwag):

E bine s-asa

| iSwag a răspuns (pentru iSwag):

Serios vorbind, cred ca ai dreptate. Adica eu am si uitat gradele de comparatie. Am retinut din clasa a 6-a (am trecut intr-a 9-a acum) ca femela cangur are 3 vagine si nu pot retine gradele de comparatie laughing.

| J0B0MAT explică (pentru iSwag):

Asa lauda-te si tu.Iti va fi de folos in viata sigur daca ai retinut asta.

| iSwag a răspuns (pentru J0B0MAT):

:*

| J0B0MAT explică (pentru iSwag):

laughing

| AndrutzaCristinutza a răspuns:

Da stiu...si mie mi se pare la fel de ciudat...dar na asa e predat deci...

| J0B0MAT explică (pentru AndrutzaCristinutza):

Trebuie sa le inghitim asa, da' eu nu pot sa le diger :d