| anonim_4396 a întrebat:

Posibil sa se gaseasca si pe google dar dau o sansa pentru fundita: in clasa la ora de chimie ne-a dat o sansa de marire a notei cu un punct si de vreme ce eu am un 9... cum sa nu incerc sa mi-o maresc. Ne-a dat un fel de experiment: sa facem ZAHAR CANDEL. Cum vorbea ea repede toti elevii au apucat sa scrie doar ingredientele adica: 50 ml de apa si 200g de zahar pudra. Ce vreau eu sa stiu:

Cum se prepara? Cat timp dureaza pana este gata?

P. S. Experimentul este pana luni.

Dau funda!

1 răspuns:
| Robertttttttt a răspuns:

Mane fii atent pui apa intr-un vas pui zaharul peste ea se topesc si se pun pe foc in timp ce apa se evapora din solutie zaharul devine din ce in ce mai tare in asa fel la urma o sa se caramelizeze si o sa se fac o bucata mare numita ZAHAR CANDEL. Nu e greu de facut iti iese zaharul tare si culoare brun asa.