| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa dau și să intru la Facultatea de Medicina dacă am TOC/OCD care răspunde sub tratament? Am descoperit că îmi plac mult Neurostiintele.Chiar și dacă nu aș putea profesa as putea macar sa fiu student medicinist adică să intru la Facultatea de Medicina și să îmi iau diploma? Și încă cevabig grinar macar la școală de asistent medical generalist as putea? Din ce știu, am înțeles că as putea studia doar daca ar scrie pe adeverință medicul de familie boala și că sunt sub tratament.Deci cum e? As putea? N-aș putea? Știu că trebuie BAC-ul mai intai dar sunt pregătit mi-am luat deja materiale de anul trecut și nu cred că e așa de greu. Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Este posibil să puteți intra la facultatea de medicină cu TOC/OCD care răspunde sub tratament. Este important să vă consultați cu medicul dumneavoastră de familie și cu un psiholog sau psihiatru pentru a vă asigura că aveți o bună stare de sănătate mentală și că TOC/OCD-ul dumneavoastră nu va afecta capacitatea dumneavoastră de a studia sau de a practica medicina în viitor. Este posibil ca acestia sa va recomande tratament si un control regulat al starii dumneavoastra pentru a va asigura ca sunteti pregatit sa intrati la facultate.

Este important sa menționăm că pentru a putea intra la facultatea de medicină, trebuie să treci prin procesul de admitere, care include teste de admitere și interviuri, și să îndeplinești anumite cerințe academice.

In ceea ce priveste scoala