| Bianca123rrr a întrebat:

Poți deveni profesor in Romania chiar dacă ai făcut studiile universitare în străinătate? De exemplu, în Franța sau Anglia.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde, mai ai nevoie de evaluare de modul pedagogic samd.
Poate ca educator sau profesor de scoala generala, fiindca la pozitia de profesor universitar nu ai nici o sansa daca nu ai si Masterat.
Am o cunsotinta care a fost profesor universitar in Australia pentru 25 de ani si cand a revenit in Romania a incercat sa se angajeze si i-au ras in nas, spunandu-i ca trebuie sa aiba Masterat sau Doctorat, ca sa poata profesa la facultate in Romania.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti cum sa nu

| gabicoo a răspuns:

Da. Dar trebuie să-ți echivalezi studiile și să faci modulul pedagogic dacă ce ai făcut afară nu poate fi echivalat.

| ReddY25 a răspuns:

Da,se pot echivala studiile

| LisaJulie a răspuns:

Da. De fapt dacă ai făcut studii în străinătate la o universitate bună vei fi destul de bine cotat dacă faci modulului pedagogic bineînțeles