| Vernusio a întrebat:

Poti sa absolvi o postliceala fara bacalaureat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dar numai daca admiterea sau absolvirea nu este conditionata de detinerea, respectiv obtinerea diplomei de bacalaureat.

| CuriousStuff a răspuns:

La unele da, pe unele poti sa le si termini. La postliceala de asistenti medicali, de exemplu, nu ai nevoie de bac pentru a absolvi, insa ca sa lucrezi ca asistent medical iti trebuie drept la libera practica si trebuie sa fii inscris in organizatia aia cu nume lung OAMGMAMR (Ordinul Assitentilor Medicali Generalisti, Moaselor si Asistentilor Medicali din Romania) si ei nu te primesc fara bac, asa ca degeaba ai postliceala ca nu poti profesa.

| anamariarot a răspuns:

Din câte știu eu, cele care îți permit să studiezi fără diplomă de BAC îți cer să ai BAC-ul luat până la absolvire.