| Vernusio a întrebat:

Poti sa absolvi o postliceala si fara bac? Ce scrie in lege?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca in regulamentul propriu al scolii postliceale nu este prevazuta obligatia de a obtine diploma de bacalaureat pana la terminarea scolii postliceale. Nu exista o prevedere legala expresa in acest sens, ramane la latitudinea fiecarei scoli postliceale.
Conform Criteriilor generale de admitere în învăţământul postliceal, aprobate prin Ordinul MECTS nr. 5.346/2011, citez:
"ART. 2
  (1) Fiecare unitate de învăţământ care organizează învăţământ postliceal elaborează o metodologie de admitere.
  (2) Admiterea în învăţământul postliceal se realizează cu respectarea prezentelor criterii generale şi în conformitate cu metodologia de admitere.
  (3) Metodologia de admitere este elaborată de unitatea de învăţământ, prin consultarea factorilor interesaţi, este aprobată de consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ şi este făcută publică până la data de 30 mai, pentru admiterea în anul şcolar următor.
ART. 5
  (1) Au dreptul să se înscrie pentru admiterea la şcoala postliceală absolvenţii de liceu, cu sau fără diplomă de bacalaureat."

2 răspunsuri:
| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Poți absolvi anumite postliceale fără promovarea examenului de bacalaurea însă șansele de angajare sunt mult mai mici. Dar cât timp ești înscris la postliceală poți încerca să promovezi și bacul. Baftă!

| Choasmakerangel a răspuns:

Nu cred ca are treaba bacu' cu postliceala