| EduardGa a întrebat:

Povestea mea poate fi una plictisitoare, fara fond si deloc interesanta, insa privita inde-aproape, ea prinde putina culoare.
Intotdeauna am fost un elev silitor. In liceu am fost mandria profesorilor si a parintilor, bacalaureatul l-am luat cu o medie foarte mare (9.55). Dupa bacalaureat, am ezitat destul de mult in alegerea facultatii. Imi doream sa urmez Literele, Medicina sau... Teatrul. Stiu, domenii total diferite. Intr-un final, am ales Literele, specializarea Italiana-Spaniola. Imi doream din toata inima sa invat ceva nou, ceva interesant si ceva care sa imi defineasca viitorul drum in viata. Insa nu a fost asa. Inca de la primele cursuri de italiana, stiam ca "targuiala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, niciodata". Pur si simplu nu mi-a placut absolut nimic din tot ce invatam. Nu imi placea sa vorbesc italiana, nu intelegeam nimic, nu vroiam sa invat nimic ce are legatura cu italiana. Era ca un paradox, stiti? Pe cat de prost stiam italiana si pe cat de mult o uram, pe atat de mult iubeam spaniola, limba pe care o stiam deja. Anul I de facultate s-a sfarsit cu vreo 3 restante, evident, la Italiana. Anul II e pe sfarsite si sunt sigur ca restantele mele vor fi iar la Italiana. As vrea sa ma las de aceasta facultate. Vreau sa invat lucruri care sa ma atraga intru totul, vreau sa imi faca placere sa merg la facultate. Stiu, a fost alegerea mea, insa una proasta. Mi-e rusine sa le spun parintilor: "Stiti, eu m-am hotarat in anul II, sa renunt la facultate, si sa incep o alta, noua." Le-as face mult rau pentru ca sunt mandri de mine. Imi spun asta de fiecare data cand vorbesc la telefon cu ei. Insa eu nu ma simt deloc implinit. In curand, voi lansa o carte, si mama era foarte incantata, dar mi-a spus: "Sa te ocupi in continuare de facultate, sa nu iti neglijezi scoala." Nu stiu cum sa procedez. Nu stiu cum sa le spun. Nu stiu cum sa fac. Acum nu mai am pofta de nimic, toate lucrurile care candva imi ofereau placere, acum nu le mai vad importante. Mi-as dori sa urmez Teatru sau Film...Sunt sigur ca as invata cu placere. Nu ma condamnati, am nevoie doar de sfaturi. Multumesc! Cu stima, Luci

Răspuns Câştigător
| 2ochicaprui a răspuns:

Nu e nimic de condamnathappy Trebuie sa ai incredere in tine si sa stii ce vrei, nu conteaza ce vor crede altii, insa cu parintii tai trebuie sa porti o discutie deschisa, bazata pe sinceritate, iar daca ei intr-adevar te iubesc, te vor sustine, pentru ca fiecare om greseste, dar aici e vorba de drumul tau in viata. Asa ca, dupa ceea ce consider eu, nu ar mai trebui sa continui facultatea, cu cat va trece timpul, cu atat va deveni mai greu si mai insuportabil. Esti tanar, gandeste-te bine, sa nu regreti mai tarziu, pentru ca ar fi pacat sa privesti peste cativa ani in urma si sa spui "cate visuri am avut, si unde am ajuns" sad asa ca, inarmeaza-te cu curaj, respira adanc si pregateste-te pentru o noua viata, una pe care sa o iubesti si pe care sa o controlezi tu, nu ea pe tinebig grin Multa bafta si ai incredere, toate au o rezolvare, trebuie sa iti dorestihappy >big grin

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Odata ce ai inceput un lucru, este bine sa-l duci pana la capat.
Eu zic ca cel mai bine este sa incerci sa termini aceasta facultate, dar vorbeste si cu profesorii, eventual sa te transferi la alta sectie, sa faci alta limba in loc de italiana, una pentru care sa ai afinitate.
Si in functie de cat timp ai la dispozitie, sa te apuci sa te pregatesti si pentru teatru/film, sa intri la acea facultate odata ce ai terminat-o pe asta de litere, sau daca nu este prea solicitant sa le faci ambele in paralel.

| Artemisia a răspuns:

Buna.
Este foarte interesanta povestea ta.
Eu sunt incepatoare de italiana.Invat de doua luni.Stiu sa numar, sa ma prezint si mai stiu diferite cuvinte.Mie imi place si italiana.Este destul de placuta limba, dar tot englez ramane preferata mea.
Acum sa revenit la problema ta...
Este destul de complicat, dar eu zic ca trebuie sa le spui odata parintilor ca numai faci fata.
Eu inca nu am ajuns la facultate, dar imi este destul de teama sa nu fac alegerea gresita, cand va fi sa merg.Sper sa aleg cum trebuie.
Tu daca ai vrea sa urmezi Teatru sau Film eu zic sa faci asta.Urmeaza-ti inima.Ce rost are sa continui facultatea de Litere daca nu iti place?
Daca nu iti place facultatea de Litere pe viitor cum va fi?
Stiu ca ai ajuns deja departe si esti in anul II, dar renunta acum cat mai ai timp. Timpul zboara si nu se intampla nimic.
Alegerea ta trebuie sa fie una placuta si interesanta. Daca alegi ceva ce nu iti place, va fi un chin pentru tine.
Parintii te vor intelege, nu iti face griji.Nu e important ce cred ei, este important ce crezi tu.Desigur, sfaturile sunt bine venite dar tu sti ce trebuie sa faci.
Parintii daca au incredere in tine, ei vor sti ca nu-i vei dezamagii.
Eu sper sa iei decizia potrivita!
Succes in viata!

| DianaScorpio a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai deschis despre acest subiect. In orice relatie cel mai important element este comunicarea si respectul.
Nu are rost sa faci toata viata ceva ce nu iti placa, mai bine discuta deschis cu parintii despre acest lucru.

| CrazyTeenager a răspuns:

Nu vad rostul de ati petrece timpul facand ceva ce nu iti place, iti faci tie insuti rau dar si celor din jur prin modul in care vei deveni dupa urma acestei experiente, pierzand timpul in loc sa il folosesti pentru a face ceva bun pentru tine.
Fa cum crezi tu ca e mai bine, fara ezitari.

| MadduM a răspuns:

De când am citit a3-a proproziție mi-am dat seama că este legat de școală. Ceea ce vreau să-ți spun este că nici părinții dar nici altcineva nu-ți poate interzice ceva ce-ți place cu adevărat!
Știu că sunt investiți bani, etc. Tu ești exact ca vorba aia "totul se învață din greșeli". Nu înțeleg, de ce i-ar da peste cap o veste ca asta, că vrei să renunți la facultate și să incepi una nouă. Le poți explica că pentru tine înseamnă enorm și preferabil este să te duci la ei și să le povestești despre ce este vorba. Până la urmă ești copilul lor și nu te vor face să suferi, indiferent de situație. O vor accepta, că până la urmă nu ești nici tu perfect. Mama ta ți-a spus să nu neglijezi școala pentru că a vrut să sune "să nu-ți dedici tot timpul cărții aceleia, ci să te ocupi și de școală".
Le poți explica de exemplu că prin teatru ei vor venii să te vadă la spectacole și că vei fii mai renumită în lume, vei fii privită de toți la televizor, etc.
Mamei tale și tatălui tău nu cred că o să le placă ideea la început, dar din moment ce ești fericită...
Dacă o să le displacă, încearcă să cauți cu ei o facultate nouă, care să fie pe placul tău, dar și ei să fie mulțumiți de ce alegi.
Sper că te-am ajutat și baftă! Sigur vei rezolva cumva.
Pa, pa!

| Homye18 a răspuns:

Salut stai linistit ca nu esti nici primul si nici ultimul care face acest lucru (adica se reprofileaza). Si eu unul am renuntat la Inginerie si m-am dus la Relatii Internationale si Studii Europene. Poti ajunge la un compromis cu ai tai sti cum am facut eu: "le-am spus ca vreau sa fac alta facultate cu promisiunea ca sa inghet anul la inginerie si cand o termin pe aceasta sa termin si Ingineria". Eu zic ca nu este un capat de tara. La mine unul a mers metoda asta.

| EduardGa explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi!

| alexush a răspuns:

Povesteste-le cum ne-ai povestit noua aici.stai la masa cu ei. spune-le.o sa te inteleaga daca te iubesc atat de mult.sau daca nu incearca sa faci facultatea asta si dupa ce o termini mai faci una.ce vrei tu.eu zic ca o sa iti fie de folos si ce inveti aici.eu iti urez multa bafta in viata luci.sa ai parte de ceea ce iti doresti si ai grija...spor.alex.ceao

| DODoubleG a răspuns:

Ai putea incerca sa faci 2 facultati in acelasi timp Litere si Teatru sau Film si ultimii doi ani de Litere sa-i faci intr-unul singur(am auzit ca se poate)
Funda?

| Andraa9 a răspuns:

Si eu sunt cam in aceeasi situatie, am decis sa le spun parintilor si sa dau la facultatea de teatru, trebuie sa te pregatesti pentru o noua provocare, o noua viata.

| deyutzxa a răspuns:

Sincera sa fiu ar trebui sa-ti alegi calea urmandu-ti inima si in fond esti major u decizi pentru tine, eu cred ca ar trebui sa faci ceea ce vrei sa faci si sa-ti mai asculti si inima, nu doar parinti, serios e viata ta! Te pup:*...Sa faci alegerea corectahappy

| anna_9771 a răspuns:

Eu zic sa iti urmezi sufletul