| alexandrunaj a întrebat:

Primul Razboi mondial poate fi asociat cu Razboiu de Reintregire Nationala?

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Așa cum ai formulat tu textul întrebării, răspunsul este NU.
Pentru că Marele Război nu s-a fost pornit pentru a da prilej României de a se „reîntregi".
Dar, prin faptul că România a participat (după 1916) la acest război de partea Antantei, care a cîștigat războiul ( pierdut de Germania și Austro - Ungaria), i s-a facilitat, cu această ocazie, prilejul reunirii cu celelalte regiuni foste cîndva ( istoric vorbind) românești.
În sintagma „Război mondial" cuvîntul „mondial " se scrie cu inițială majusculă.
Deci „Război Mondial".
Mai departe: corect este „Războiul " ( deci articulat) și nu „Războiu".
Fraților, învățați să scrieți și „românește"!

| whatevernvm a răspuns:

Da. E acelasi lucru

| AFR81 a răspuns (pentru whatevernvm):

Dezvolta, te rog.

| whatevernvm a răspuns (pentru AFR81):

Ce sa dezvolt? Romania a intrat in razboi in 1916 cu scopul de a recupera provinciile romanesti pentru intregirea nationala. In urma razboiului s-a format Romania Mare, deci, da, este razboiul de reintregire nationla.

| AFR81 a răspuns:

Avand in vedere ca la sfarsitul conflictului militar Bucovina, Transilvania, Banat, Crisana, Maramures si Basarabia s-au unit cu Romania (atentie, nu Tara Romaneasca), poate fi considerat un razboi de reintregire nationala.