| mary_3276 a întrebat:

Prin ce se deosebesc actiunea si reactiunea

Răspuns Câştigător
| ianaa a răspuns:

Daca un corp ACTIONEAZA asupra altui corp cu o forta ( ACTIUNEA) atunci si cel de al 2 corp actioneaza pe aseasi directie in sens diferit si cu aceeasi valoare numerica actioneaza cu o forta numita REACTIUNE

SPER CA AI INTELES happy

3 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Reactiunea este de sens contrar actiuni

| SkyIsTheLimit a răspuns:

Prin sensul opus

| corolav a răspuns:

Acşiunea este ceea ce faci, iar reacţiunea este acţiunea care se manifestă ca un efect al acestei prime acţiuni. De exemplu: Faci o poznă iar efectul este că eşti mustrat, eşti oprit de la alte activităţi, ţi se reduc o serie de favoruri, de bunătăţi, de înlesniri; Baţi pe cineva iar împotriva acestui fapt intervine legea şi primeşti o pedeapsă. Arma trimite un cartuş iar reacţiunea este mişcarea sa de recul.