Pro sau Contra uniformelor scolare?

Discutia despre uniformele in scoli apare in fiecare an si este o tema de gandire atat pentru conducerea scolii, cat si pentru elevi si parinti. Probabil ca, la un moment dat, te-ai gandit si tu la argumente pro si contra acestei decizii de a introduce uniforme in scoala. Iata cateva argumente pentru ambele parti (toate argumentele sunt rezultate din studii realizate in scoli din SUA):

PRO

Profesionalism

Unii spun ca un copil care poarta uniforma are mai mari sanse sa ia scoala in serios. A purta uniforma semnaleaza faptul ca elevul se duce la scoala, la fel cum parintii adopta o anume tinuta pentru a se duce la munca. Scolile raporteaza ca elevii care poarta “hainele de munca”, spre deosebire de cei care se imbraca in “haine de joaca”, abordeaza studiul intr-un mod mai serios.

Promoveaza disciplina

Multi cred ca uniformele scolare ajuta la mentinerea unui nivel mai bun de disciplina, reducand problemele disciplinare. Argumentul este ca, in zilele noastre, copiii sunt tot mai putin disciplinati din cauza ca parintii refuza sa-i disciplineze. Acest aspect dauneaza activitatii profesorului care are de-a face cu o clasa de 25-30 de elevi.

Reduce violenta

Scolile in care exista uniforme sustin ca acestea ajuta in reducerea violentei si batailor generate de disensiunile in legatura cu hainele care sunt la moda. Copiii si adolescentii au tendinta sa-i tachineze pe colegii care nu poarta haine trendy, in pas cu moda. Cei care nu-si permit achizitionarea unor haine “de firma” sunt foarte sensibili in legatura cu hainele lor. Scolile care se confrunta cu violenta crescuta printre elevi raporteaza ca uniformele ajuta la detensionarea conflictelor.

Distragerea atentiei

Multi parinti considera ca elevii care poarta uniforme scolare arata mai bine si ca politica scolii in acest sens asigura faptul ca ai lor copii vin la scoala imbracati intr-o tinuta decenta. Astfel, se evita distragerea atentiei de la studiu prin haine provocatoare. Unii elevi transforma mersul la scoala in adevarate spectacole de moda. Acest aspect distrage atentia elevilor de studiu, pentru ca unii copii si adolescenti isi petrece mai mult timp gandindu-se la ce vor purta a doua zi decat la temele pentru acasa.

Valori

Uniformele scolare accentueaza faptul ca individualitatea si exprimarea personalitatii nu sunt determinate de hainele de firma sau de cele mai noi tendinte de in moda.

Pretul scazut

Uniformele scolare au preturi mici. Ele sunt cu mult mai ieftine decat multe alte haine. Scolile sustin ca uniformele scolare sunt mai putin costisitoare, in special comparate cu hainele de firma. Uniformele sunt mai rezistente pentru ca sunt create pentru a fi spalate si purtate des.

Identitatea scolii

Unii cred ca uniformele ajuta la construirea unei identitati a instutiei de invatamant la care elevii invata. Ceea ce face ca elevii aiba sentimentul de apartenenta la scoala/liceul/colegiul la care invata si sa-i faca sa se mandresca cu scoala respectiva.

CONTRA

Individualitatea

Cel mai des intalnit argument contra uniformelor in scoli este suprimarea individualitatii. Profesorii sustin ca un program curricular care ii incurajeaza pe elevi sa gandeasca liber si individual este mult mai important decat ceea ce poarta. Uniforma inhiba creativitatea si libera exprimare, fotrtandu-i pe elevi sa se conformeze.

Cauzeaza probleme de disciplina

Unii elevi se impotrivesc regulilor, sunt mai non-conformisti. Fortandu-i sa poarte uniforma, nu va face decat sa agraveze spiritul rebel al acestora. Acestia isi vor modifica uniforma scolara, o vor face mai stramta, mai larga, mai scurta, mai lunga. Profesorii le vor atrage atentia acestor elevi in legatura cu hainele, ceea ce ii va face sa fie si mai rebeli.

O mica legatura cu scoala sau niciuna

Oponentii sustin ca nu exista nicio dovada credibila cum ca uniformele imbunatatesc disciplina in scoli si promoveaza performante academice ridicate. Argumentul principal este acela ca unii elevi cu performante scolare foarte bune nu se imbraca bine. Tinuta nu imbunatateste neaparat capacitatea de invatare si concentrare.

Acestea sunt argumentele rezultate din studiile realizate in SUA. Voi ce parere aveti?

Sunteti de acord cu argumentele date? Credeti ca se potrivesc si pentru situatia din Romania?

Un articol

Ai poze cu tine in uniforma scolara? Arata-ni-le si inscrie-te la competitia pentru cea mai tare uniforma!

55 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Sunt pentru uniforme scolare dar nu din acelea standard, si numai pana la clasa a VIII-a...am vazut cateva scoli care au uniforme care
le reprezinta in oras, uniforme propuse chiar de elevii acelor scoli si sunt foarte cochete si au un colorit adolescentin si le sta si bine elevilor...cred ca trebuie sa ne facem scoala nostra si nu trebuie neaparat sa ne luam dupa altii, unde este inventivitatea romanului in acest domeniu?

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Din clasa I si pana intr-a XII-a, cele din generatia mea si nu numai, am petrecut-o intr-o uniforma...clasele 1-4...cu rochitele pestrite cu sortulet albastru... apoi cu sarafane bleu-marin cu camasi bleu, iar baietii cu costume bleu-marin si camasi albe/bleu si cravata asortata.Sincer vorbind, toti prichindeii se simteau mandri cand mergeau pe strada, cu pantalonii calcati la dunga si cu pantofii negri, lustruiti cu crema. Singurele diferente dintre un copil sau altul, diferente ce frizau o stare materiala mai buna a unei familii, constau in detalii de genul ca un pusti pricopsit avea butoni argintii la camasa sau ac de cravata, gravat cu pietre false. Nu dorim ca aceasta amintire sa se transforme intr-o balada. Toata lumea ar sari cu gura ca sa explice ca vorbim de alte vremuri. Ei bine, in aceste conditii, suntem de acord ca s-au schimbat timpurile, insa fondul problemei a ramas acelasi. In primul rand, parintele ar cheltui mai putini bani pentru o uniforma care poate fi schimbata cel putin odata la doi ani. Si, daca inainte diferentele de "opulenta", asa cum s-a exprimat purtatorul de cuvant al ministerului, se manifestau in ace de cravata si butoni la camasa, acum starea de spirit dintr-o clasa, dintr-un grup de elevi, se emancipeaza in fata blugilor de la cele mai tari firme, a adidasilor de la 200 de euro in sus, precum si in fata celor mai sofisticate celulare, pentru a caror procurare un profesor nu ar trebui sa manance nimic timp de patru luni. Dupa parerea mea, introducerea uniformelor scolare nu trebuie privita ca o sinonimie a puscariei, caci, intr-adevar, timpurile s-au schimbat si nu mai poate fi vorba de comunism sau de alta constrangere
Uniforma scolara intareste disciplina si le reaminteste elevilor care este scopul prezentei lor in banci. Asa se face ca, in astfel de scoli, copiii obtin rezultate mai bune, pentru ca intregul sistem educational este mai sever, mai bine organizat si mai orientat catre performanta.
Pedagogii spun ca uniforma scolara stimuleaza pozitiv sentimentul de apartenenta la un grup. In acelasi timp, copiii sunt scutiti de stresul de a decide zilnic cu ce sa se imbrace si sunt feriti de tentatia de a veni la scoala purtand o vestimentatie excentrica doar pentru a-i impresiona pe colegi sau pentru a se impune in fata lor. Nu mai vorbim de numeroasele dispute care se isca intre elevi si profesori pe aceasta tema.
Este o realitate ca nivelul invatamantului a scazut. Cauze sunt multiple. In primul rand eu as mentiona salarizarea profesorilor, care este sub orice critica. Din acest motiv oamenii capabili se orienteaza spre alte domenii de activitate, care se la permita sa supravietuiasca. Cu un salariu de profesor se multumesc doar cei care nu sunt in stare de prea multe, si de aici calitatea jalnica a orelor de curs. Apoi, coruptia a atins si scoala, elevii vad ca nu este nevoie sa invete pentru a avea rezultate, este suficient sa "aranjeze" cu profesorii (nu merge cu toti, se mai gasesc cate unii "fraieri" care nu primesc nimic, dar astia sunt rara avis). Copiii vad ca in societatea romaneasca nu reusesc cei educati, ci cei gen Gigi Becali sau Vanghelie, care nu au ei multa scoala, dar "se descurca". Modelele pe care sunt indemnati de societate si, uneori chiar de parinti, sa le urmeze sunt problema. Mai este si saracia: multi copii sunt obligati de parinti sa renute la scoala pentru a se "dedica" cresterii oilor...sau supravegherea fratilor...
Problema invatamantului nu-i nici pe departe uniforma. Invatamantul romanesc este putred de la radacina. Cei cativa olimpici care in fiecare an castiga tot felul de premii nici macar nu sunt produsul invatamantului oficial, ci al propriei lor ambitii, al orelor de meditatii luate in particular.
Sa lasam elevii sa se imbrace cum vor, respectand o limita a decentei, bineinteles, si sa vedem ce se poate face cu adevarat pentru a avea un invatamant de calitate.

nony
| nony a răspuns:

Pro.egalitate sa fie macar la haine.Sa nu mai vina natárau la scola numai cu nike, versace.cu D&G.ca taticu e un mare hot, si a facut bani pentru ca prostovanu sa se imbrace.
Sa vedem, lor le sta bine in aceiasi culoare cu toti ¨oamenii de rand¨?

Janina
| Janina a răspuns:

Ne bagasera si noua uniforme in liceu... o bataie de joc, o gramada de bani dati de pomana, calitatea materialelor era ingrozitoate, fustele erau toate facute cu defect(niciodata nu am putut sa o port)...camasile parca erau facute din perdea, nu puteau fi calcate ca se topeau...si dupa ce am dat cateva miliane pe uniforma obligatorie...ne-au bagat ecuson laughing

auran
| auran a răspuns:

PRO - pe langa faptul ca ar arata frumosi si ingrijiti, putem mentiona si faptul ca nu toti parintii au posibilitatea de a le lua copiilor haine de firma sau cat mai multe pentru a putea face parada modei in fiecare zi...in felul acesta, scolarii si liceenii fara prea multe posibilitati nu vor mai fi complexati si rusinati... PRO - PRO - PRO...

luciana
| luciana a răspuns:

Asa e, o Uniforma te ajuta sa vezi altfel scoala, te face sa intelegi ca nu este locul tau de intalnire,- dacat cu cartea si cu bunul simt, cu intrecerea intelepciunii mintii si cu educatia ce o ai, dar nu in ultimul rand, cu desavarsirea si cu atentia sa prinzi cat mai multe din sfaturile ce cu marinimie, unii profesori le acorda; sa fie aceiasi vestimentatie aleasa est f. bine, lasa loc de respect si de faptul ca intri intr-o institutie de invatamant, in Scoala, te face sa apreciezi faptul, - ca ai fost admis in ea; nu face decat sa te ajute sa respecti pe apropale tau, sa fi egalul lui, chiar daca tatal tau, are conturi grase in banci... fiecare se diferentiaxa prin intelepciunea-i, prin respect fata de celalalt, prin cum stie sa se poarte si nu in ultimul rand prin cunostiintele acumulate, dovedindu-le la examne ...Trebuie sa ne gandim ca nu ambalajul face MARFA - desi acesta-i ridica vanzarea, ci MARFA si calitatea ei, ridica pretul si aprecierea... Nu tot ce e fr. ambalat este si bun deci, poate fi un copil mai prost imbracat, dar care sa fie inteligent, sa aiba bun simt, si sa dea dovada de respect, de educatie, avand acumulate, cunostinte folositoare pe viata. Lucien.

| inna a răspuns:

Contra.

| Diva a răspuns:

Contra

| cîrne a răspuns:

Contra! e multi cocalari si pitzipoance, cum mai poate ei sa faca parada modei la scoala?

| M4RK a răspuns:

Contra uniformelor scolare devildevil

| FearNoEvil a răspuns:

Unul din avantajele uniformei e ca scapi de intrebarea: "Cu ce sa ma imbrac azi la scoala?" tongue

| thehope a răspuns:

Categoric PRO! asa cum s-a mai zis...macar din punctul asta de vedere sa fie egalitate!

| papushikroz a răspuns:

Total contra lor.

| Cryssy a răspuns:

Este adevarat totul...

| Cryssy a răspuns:

Eu sunt pro....Pentru ca, daca exista uniforma nu va exista diferenta intre elevi. Pentru ca multi au foarte multe fite in cap si nu e bine deloc pentru ceilalti.

| asya a răspuns:

Pro, deoarece nu toti au bani sa-si cumpere haine de firma... Observam cu totii ca acei elevi ce au bani si isi permit o vestimentatie scumpa se cred superiori celorlalti! Majoritatea discriminarilor intre colegi si batjocoriile incep de la haine!
Nu e la fel sa intri intr-o clasa unde toti elevii arata la fel, sunt mai ingrijiti sau sa vezi o clasa de,, papagali" adica in toate culorile imbracati!+ ca mai vezi cate o fata cu fustita pana in fund sau baieti carora le cad pantalonii de pe ei(ca asa se poarta acum)...Imediat ii vedem ca merg din cluburi direct la scoala doar vestimentatia le permite...
Degeaba unii elevi se imbraca decent, caci acestia devin in timp complexati si incearca sa-i imite pe ceilalti care sunt,, populari"!
In fine...sunt PRO PRO PRO si iar PRO uniformelor scolare!

| Haydee a răspuns:

La noi in scoala nu circula uniforme pentru toata scoala, ci numai pentru clasele I-IV
Eu personal sunt PRObig grin

| amaadina a răspuns:

Uniforme? Da' noi traim in "era" lu' Ceausescu?confused

| JustMeFlory a răspuns:

Contra! Desi unele fete ar trebui sa poarte! VIn mai mult dezbracate la scoala, cu decolteu, buricu'pe afara, la fel si blugii...cu cat mai jos cu atat mai bine! Eu la scoala, ma imbrac decent, si eu una nu as avea nevoie de uniforma, dar celelalte.oh go on

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Ce zici "Asta"laughing? cine?
laughing mi-e greu sa imi imaginez... poate te referi de colege din alte clase

| BabyPink a răspuns:

Pro

| iri a răspuns:

Contra!

| annda a răspuns:

Pro ca imi ia prea mult timp pana ma imbrac pentru scoala, macar atunci sa nu stau 1 ora pana sunt gata si pot iesi. big grin

| stealthb a răspuns:

Total contra! O sa avem timp sa purtam costume si salopete de electricieni toata viata, macar acum sa ne lase sa purtam ce vrem. Uniforma scolara inspira profesionalism? Eu sunt elev la un colegiu national si de multe ori n-avem nici creta, dar ok... bine ca avem uniforme sa se vada cat de moderni suntem. Nici toalete nu avem, avem WC-uri de-alea turcesti cu gaura in podea. E bine ca uniforma schimba toate astea.
In legatura cu disciplina, un profesor care nu e in stare sa capteze atentia si interesul clasei n-are ce cauta in invatamant. Nu e pentru toata lumea.
Reduce violenta? Cand ati vazut pe cineva sa se bata ca purtau haine diferite? WTF?!
Pretul scazut? Putem sa ne imbracam ieftin si cum vrei noi.
Mandru ca sunt la liceul la care sunt? Repet: nu creta, nu WC-uri, multe clase cu geamuri cu rame de lemn vechi care nu se inchid si geamuri sparte, poarta inchisa tot timpul astfel ca nu putem cumpara mancare decat de la magazinul scolii care are preturi duble si a fost amendat de OPC de multe ori si ne otraveste in continuare. A era sa uit de directoarea care cere 1000 euro spaga ca sa aranjeze BAC-ul.
Un alt argument pro uniforma ar mai fii ca peste tot in lumea civilizata e asa. Da, dar noi suntem foarte departe de a fii civilizati. Noi ar trebui sa ne uitam la somalezi si sa ne luam dupa ei ca sunt mai aproape de gradul nostru de civilizatie decat tarile vest-europene. In tarile civilizate elevii se duc cu placere la scoala, au mobila, au instalatii sanitare, au laboratoare dotate, au profesori platiti bine care nu cer spaga la fiecare test (a da, avem si de-aia la liceul meu), au parcare speciala pentru elevi, au cantine, etc. Oamenii aia traiesc si invata in conditii normale. Eu plec in tricou de acasa pentru ca merg cu masina, nu mi-e frig in masina dar ajung in clasa si inghet. In lumea civilizata poti sa vii cu laptopul la scoala sa te ajuti de el. La noi cum vad tehnologie ti-o confisca (ilegal!) si-ti cheama parintii la scoala... pot sa scriu un eseu pe tema asta dar cred ca m-am facut inteles deja big grin

| viki a răspuns:

Eu sunt pro, dar sa nu fie alb-negru...

| marsy a răspuns:

Pro. imi place la nebunie uniforma shkolara. desigur. propusa de elevi. sa iti placa sh tie ceea ce imbraci love struck

| sTeFaN. a răspuns:

Pro tongue eu chiar merg in uniforma la scoalatongue da nu's tocilar...

| Lale_2033 a răspuns:

Pro, te scapa de chinul vesnic al intrebarii : Eu azi in ce ma mai imbrac?

| Viuvi a răspuns:

Categoric Pro!
In ziua de azi toata lumea comenteaza cu ce te imbraci, daca porti o bluza 2 zile sau pur si simplu tie iti place sa te imbraci comod insa nu sunt asortate culorile, etc.Anumite tate(ca de obicei fetele comenteaza) se gasesc ori sa faca misto, ori sa comenteze, etc.
Uniforma evita astfel de situati si in plus chiar arata frumos sa vezi toti copii imbracati frumos si decent!

| Sunshine_2005 a răspuns:

Contra...nu mi se pare normal ca toata lumea sa fie imbracata la fel... unde mai e individualitatea, creativitatea?(nu ma refer la fuste foarte scurte, decolteu prea mare, haine de firma, etc.)