| 43v3r a întrebat:

Problema la fizicabig grin o sursa de lumina punctuala se afla pe axul unui disc opac cu diametrul de 20 cm la h=2m de acesa.La ce distanta de disc trebuie sa plasam un ecran paralel cu planul discului astfel incat aria umbrei pe acest ecran sa fie de 9 ori mai mare decat aria discului. Dau fundabig grin

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

@43v3r, problema ar putea fi destul de complicata daca s-ar tine cont si de refractia luminii,dar dupa datele problemei nu pare a se cere acest lucru.
Pina la urma se reduce la o pb. simpla de matematica (folosind doar proiectia geometrica)
Sa socotim triunghiul dreptunghic AOB format din axul discului AO,din raza acestuia r (OB) si din generatoarea conului,AB;
avem si triunghiul dreptunghic AO*C,asemenea cu primul, format de axul discului umbrei AO*, raza acestuia R (O*C) si din generatoarea AC.
3, 1416 r** /3, 1416 R** = 1/9 rezulta R=3r=30cm
AO/AO* =r/R = 1/3 rezulta AO*= 6 m
in cazul acesta, rezulta ca distanta dintre discul opac si ecran este de 4 m
Intrebare pentru tine 43v3r, aceasta distanta ar trebui sa fie usor mai mare sau usor mai mica daca s-ar tine cont de difractia luminii?
PS- M-ar bucura nespus un raspuns(cu explicatiile de rigoare) de la "Legiuitoarea", care se ocupa cu "politica acestui site", deoarece ultima intrebare nu prea intra in categoria "probleme scoala".

4 răspunsuri:
| Sonnora a răspuns:

Ai citit regulile forumului?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Conform politicii acestui site, nu se rezolvă teme/probleme/exerciții de școală!
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Intră în această categorie, este o problemă care trebuie rezolvată pentru școală/meditație, @georgesur!
Știu ce scriu, nu am nimic cu nimeni dar îmi displac cei/cele care fac astfel de "jocuri„!
Lectură plăcută, http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Pa, pa.

| georgesur a răspuns:

@Legiuitoarea,intrebarea mea era clara,necesita un strop de logica dar si de cunostinte,nu o gasesti in nici un manual/culegere de scoala:"aceasta distanta ar trebui sa fie usor mai mare sau usor mai mica daca s-ar tine cont de difractia luminii?"
Daca ai fi dat un raspuns competent(la intrebarea mea care nu e "de scoala",ci mai mult de logica+cunostinte),sau daca ai fi recunoscut ca nu stii,apartinind unui domeniu pe care nu-l stapinesti/nu te intereseaza, as fi crezut in sinceritatea principiilor tale! Asa nu dai dovada decit de IPOCRIZIE!
In consecinta: Pa, pawinking