| anonim_4396 a întrebat:

Profa mea de mate mi-a pus un 3 ca nu am vrut sa ies la tabla (după ce mă făcut catâr)de nervi și mi-a trecut in catalog.are voie?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Are voie. Nota 3 este cam mare pentru un catâr.

| Simpatic a răspuns:

Da,are voie pentru ca ai refuzat sa iesi la tabla!
am patit si eu o faza asemanatoare in liceu, deci aroganta costa
ideea face ca profesorul care mi-a pus si mie 3 tot pe acelasi model era un tip foarte scarbos la propriu, foarte rau, ceva iesit din comun ca om rau! nu pentru ca mi-a pus mie acea nota ci pentru ca asa era el cu toata lumea
se face ca 10 ani mai tarziu il intalnesc la semafor eu eram la volan intr-un bentley decapotabil al unui amic, si am l-am injosit foarte finut si placut, i-am zis ceva de genul :

-domn profesor se pare ca din banii de meditatie nu ati reusit inca sa schimbati masina pe care o aveti de 15 ani, dar ati reusit sa stricati mediile elevilor ca sa vina la dv. acasa pentru meditatie, iata mie nu mi-a fost de folos materia dv! "

a lasat capul in jos de rusinewinking

deci niciodata sa nu spui niciodata! si eu am fost arogant dar cu cineva care a meritat din plinwinking

in rest profesorul are dreptate, nu iesi la tabla se considera nu doar ca il sfidezi ci si ca nu ai invatat!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Ce Intorsatura iau lucrurile in viata.
L ai umilit pe prof... unii merita, dar toate la timpul lor happy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Da,dar nu totdeauna este normal sa faci ce am facut eu, nu de alta dar stim vorba ca "razbunarea e arma...", bine eu nu m-am razbunat pentru o nota ci ca omul lasa corigenti ca sa iti umple buzunarele, ce sa vezi actual cam toti profesorii care predau materii complexe : fizica, chimie, matematica, aplica acelasi procedeu, dau note proaste elevilor, la scoala nu predau cum trebuie (cumva ca elevul sa nu inteleaga) si se ajunge tot la "-hai la mine sa faci pregatire!", eu ticalosenia nu pot sa o suport, in rest sunt primul om care atunci cand gresesc recunosc si accept sa fiu tras la raspundere, dar sa vedem sunt toti asa?

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, asa este, sunt profesori care terorizează efectiv elevii si este greu cand nimeni nu face nimic, ei sunt zeii si chiar pot aduce un copil in stare de depresie, caci unii merg spre extrem si daca nu cotizezi te saboteaza pana te lasa si repetent.
Normal ca razbunarea nu aduce nici un folos.
Doar ca asa a vrut o lege nescrisă, sa te intalnesti cu el in contextul respectiv.
Putini isi asuma greselile, aproape vorbesti limbi straine.
happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand in vedere ca ai refuzat sa fii evaluat a considerat ca nu stii nimic. Mi se pare destul de meritata nota. Altfel toti elevii ar refuza evaluarile si nu ar mai lua niciodata nota mica.

| J0B0MAT a răspuns:

Evident că poate să îți pună orice notă consideră în funcție de cum te prezinți ca elev.
Nu aveți decât drepturi ca elevi, aveți și obligații, printre care să fiți prezenți la ore, să învățați, să aveți o atitudine corespunzătoare, să ascultați instrucțiunile profesorilor, să nu consumați substanțe interzise etc.Majoritatea nu prea le respectați pe niciunele din astea, iar profesorii nu pot să vă facă mare lucru în afară de note mici, ceea ce e o indulgență pentru câte faceți.

| siriusblack98 a răspuns:

Dar tu ai voie sa refuzi sa participi la activitatile orelor de curs si sa fii nesimtit cu cadrele didactice?! Bai ce tupeu fantastic aveti generatia asta mai noua. Uite eu am 26 de ani, am terminat liceul acum 8 ani si am avut si eu fel si fel de specimene in clasa si in liceu dar nu am avut colegi care sa refuze sa iasa la tabla atunci cand ne scoteau profesorii chiar daca uneori nu invatasem ori nu stiam absolut nimic. Macar eram naiba cuminti sa ne puna un 5 ca nu le faceam probleme. Si da, logic ca are voie, se presupune ca nu ai stiut nimic la ora dansei si d-aia ti-a pus 3. Bai mi-e mila sincer de profesorii din ziua de azi, eu din pumni, palme si picioare nu va scoteam pe unii dintre voi, chit ca eram arestat ulterior.

| mitenka a răspuns (pentru siriusblack98):

„catâr" nici măcar nu mi se pare oripilant. Erau altele și mai grave laughing

| mODIN a răspuns:

Eu iti treceam 2 in locul ei laughing

Vad non stop intrebari de genul asta cu "are voie?" aici pe TPU. Nu pot sa inteleg cum isi pot imagina unii ca toate regulile din sistemul de invatamant sunt doar sa apere elevii. Cum sa nu aiba voie? Eu zic sa mai tot faci pe desteptul cu profii, poate te alegi si cu nota scazuta la purtare. Poti dupa sa intrebi daca aveau voie laughing

| ioana748 a răspuns:

Trebuia sa iesi, asta era, macar o rugai sa te invete cum se face exercitiul respectiv.
Poate stiai si tu cate ceva si se facea de un 5.
Mai trebuie sa fiti si voi diplomati, chiar daca eu cred ca te as fi rugat sa iesi si ti as fi spus ca daca scrii macar exercitiul pe care l facem impreuna vei lua nota de trecere, macar te alegeai cu ceva in cap. Nota este a profesorului nu a elevului, dar aici mai trebuie lucrat la sistemul din tara noastra.
Pana una alta asta avem cu asta defilam si ce sa vezi pixul si catalogul sunt in mana doamnei. A fost chiar simpatica ca te-a facut catar.
Da, are voie sa-ti dea si 1, daca faci pe catarul cum s-a exprimat ea.
Hai lasa ca te prinzi tu de treburi si ca trebuie sa ti vezi interesul nu manifestari ale unui ego care nu ti aduce nimic bun.

| adryang78 a răspuns:

Da, categoric are voie. Din păcate, există numai statutul elevului, nu și al profesorului. Pentru toate tâmpeniile și măgăriile pe care le faceți (a nu se înțelege că generalizez, mă refer doar la o parte dintre voi; cam cea mai mare parte, din păcate), pentru toată lipsa de respect arătată dascălilor și pentru lipsa celor 7 ani de-acasă, profesorii nu au altă armă decât nota mică la catalog. Din câte înțeleg, te-ai spart în flatulențe că, vezi Doamne, tu ești buricul pământului, și ți-ai furat-o pe merit. Nici eu nu aprob practicile anumitor profesori, de a pune note mici ca să-și asigure meditații. Mi se pare josnic. Dar și atitudinea multor elevi mi se pare sub orice critică, nu mai vorbesc de indolența părinților care nici nu se mai obosesc să-i învețe ce înseamnă un minim de bun simț și comportament în societate. Rezultatele se văd și sunt dezastruoase.

| vasileparnaie a răspuns:

Trebuia sa te duci sa te masturbezi pe catedra in pauza ca profesoarele au un simt biologic iti punea 10.

| mitenka a răspuns:

Îți zic din propria experiență, pentru că am tot avut profesori care din „boi" și „vaci" nu ne mai scoteau. Respectul, totuși, era că nu ne tutuiau. E o nuanță diferită, pentru că exista un respect oarecum fad. M-am și transferat pentru că nu puteam să tolerez la vremea aceea lipsa de respect din partea profesorilor, dar mai apoi, am conștientizat că „voi boilor" și „voi vacilor" erau însemnate și te pregăteau pentru viață, că nici asta nu e așa roz.

Are dreptul să îți pună nota meritată, iar tu, ai meritat 3 ora respectivă (ieșind la tablă, ai fi putut să demonstrezi spre exemplu că ești de 4) laughing

| siriusblack98 a răspuns (pentru mitenka):

Am curaj sa pun pariu ca daca era la locul lui, iesea la tabla si ruga frumos profesoara sa-i explice cum ar trebui rezolvat acel exercitiu, garantat ar fi luat macar un 5. I-a pus 3 pentru ca a fost foarte nesimtit si incapatanat precum un catar.