| anonim_4396 a întrebat:

Profilul de liceu conteaza asa mult?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru unii da, pentru altii ba.

| dullcat a răspuns:

Da, conteaza pentru domeniul pe care doresti sa-l urmezi mai departe. Poate sa iti fie usor, sa te avantajeze sau poate sa iti complice existenta, de aceea e preferabil sa te gandesti bine inainte de a da la liceu.Intr-adevar, e foarte multa presiune, dar in acelasi timp e mai bine asa decat sa te trezesti ulterior ca nu stii ce doresti sa faci cu viata ta.De exemplu, daca alegi profil uman, va fi aiurea sa doresti la o facultate ce tine de profil real, tehnic.Succes!

| ReddY25 a răspuns:

Dacă te interesează studiile superioare, atunci da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E bine ca in Romania sunt liceele care te pregatesc pentru o specializare mai profunda daca vrei sa urmezi o facultate in acelasi domeniu, dar si pentru o simpla calificare. Sunt tari unde e acelasi liceu, cu acelasi profil. Depinde de tine daca vrei sa iti alegi mai multa stiinta sau umana, ori nici atat.
Spre exemplu, in Romania, daca cineva da la un profil mate-info sau biologie-chimie, ii va fi mult mai usor la o facultate in acelasi domeniu. La fel e valabil si pe partea de umana. Te pregateste cumva pentru viitor.

Cu toate astea, ca tot ai intrebat de conteaza profilul, poti fi la umana si da la o facultate cu specializare reala, dar e nevoie de foarte multa munca si rar auzi asa ceva...