| Xulescu006 a întrebat:

Profilul economic, mai are alte ramuri? Contabilitatea este inclusa aici?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, NU există "profilul economic", sunt doar unele specializări ( aferente ) de la Liceul Economic!

Profilul corect/aferent este de "Servicii", iar specializările sunt :
"* Tehnician în turism
* Tehnician în administraţie
* Tehnician în activitaţi economice
* Tehnician în achiziţii si contractari
* Tehnician în activitaţi de comerţ
* Tehnician în hotelarie
* Tehnician în gastronomie
* Organizator banqueting, etc."!

NU mai există licee cu specializare de "contabilitate"!

De la nici un liceu ( cursuri de 12-13 clase, zi/seral/FR ) NU ieşi "contabil"!
Pentru a fi contabil trebuie făcută o Şcoală Postliceală de "Asistent de gestiune (finante-contabilitate)" sau o facultate în domeniu...

Toate cele bune.

| Katherine20 a răspuns:

La profilul economic sunt 3 specializări toate incluse în profilul "Servicii":
- economie
-comerț
-turism și alimentatie.
Contabilitate faci la toate, cred dar mai mult la specializarea "economie" thinking

| Xulescu006 explică:

Cadrul liceului.

| MadiiM a răspuns:

Te referi la profilul economic in cadrul liceului sau cel al facultatii?