| stefyk97 a întrebat:

Profu' la desen ne-a dat o problema de gandire pana saptamana viitoare, sa vada cine are vreo idee cum se rezolva problema urmatoare:Se da un triunghi oarecare si se cere sa se inscrie in el trei cercuri care sa fie tangente intre ele si tangente la cele trei laturi.Masurile laturilor sunt 9, 12 si 15. Cred ca se rezolva cu metoda bisectoarei dar nu stiu restul cum sa fac...nici n-am facut tangenta inca la scoala...

4 răspunsuri:
| andreii1 a răspuns:

Nu e bine explicat.
sa fie tangente 2 cate 2 cerucrile sau e suficient sa fie tangente in lant? Si nu cred ca au cum sa fie toate tangente cu cele 3 laturi, deoarece orice triunghi admine un singur cerc tangent la cele 3 laturi ( cercul inscris), deci cele 3 cercuri ar coincide. Poate ai vrut sa spui ca orice cerc sa fie tangent minim unei laturi. astept un raspuns cu enuntul corect si incerc sa te ajut dupa

| stefyk97 explică:

Pai asa ne-a zis enuntul...nici eu nu stiu prea bine despre ce e vorbasad

| georgesur a răspuns:

In plus,triunghiul nu este "oarecare", este dreptunghic caci 9, 12, 15 sunt numere pitagoreice.

| stefyk97 explică:

Mda...asa-i georgesur...