| Larisa54 a întrebat:

Propozitia "Se intrebase despre care fusese vorba" este completiva indirecta? Urgeent, ofer fundawinking

Răspuns Câştigător
| Laly06062000 a răspuns:

De ce se intrebase? Se intrebase de asta...( contrage). este o completiva indirecta.
E un exemplu similar cu : Si-a adus aminte care era intrebarea...
De ce si.a adus aminte? Si-a adus aminte de asta.

Sunt niste verbe intranzitive care cer completive indirecte. chiar daca par sa ceara completive directe.

3 răspunsuri:
| Valenziana a răspuns:

Tu ai facut cu despre care s-ar putea sa te depunteze.in rest pare buna

| Laly06062000 a răspuns:

Da

| ClaudiaAdelina a răspuns:

: propozitie principala
: propozitie subordonata subiectiva