| Metharon113 a întrebat:

Pur si simplu numai am nici un chef de mers, mi-ar conveni sa merg la munca decat sa merg. sunt in clasa 9, am picat la liceu cu niste pitipoance si manelisti, la inceput i-am batut pe toti, acum numai vorbeste nimeni cu mine (i-am batut ca-mi faceau gesturi) cand ajung la liceu stau in banca si-mi bag castile in urechi, nu vorbeste nimeni cu mine, *** e urat adica sunt obisnuit cu colegii care sa glumesc in pauze, la ore imi e foarte greu sa stau findca ma plictisesc repede. exemplu luni am stat la 6 ore, marti la 2 ore, miercuri la 1 straight face... pur si simplu nu-mi place liceul si clasa.

Sfaturi ce sa fac sa imi vina cheful de liceu?

3 răspunsuri:
| Kappone a răspuns:

Salut.Pai in acel liceu nu m-ai ai alti prieteni? Eu de exemplu sunt la profil mecanic,ramura Transporturi.Cei m-ai buni prieteni ai mei au cazut la ramura intretineri si reparatii,nu am fost deranjat,cu timpul m-am acomodat, ca orice om. Daca ai prieteni la alte clase, incearca sa te tranferi acolo, poate acolo nu te inghit toti, dar macar ai cu cine vorbi.Stiu cum e cand cineva nu te baga in seama, am avut si noi in clasa a 9-a o fata plina de fite, se credea perfecta, pana cand si-a incasat 2 palme de la un coleg... apoi pe semenstrul 2 s-a transferat.Deci ultima solutie, transferul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In prmul rand felicitari! Bine ai facut ca i-ai batut pe toti.straight face Si. sfatul meu este tot acelasi: trasferate.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Ştiu cum este. În clasa a noua am fost admisă la un liceu în care aveam în clasă foarte mulţi de la ţară şi numai vreo zece de la oraş. Cei de la ţară vorbeau între ei, iar pe noi, orăşenii nici nu ne băgau în seamă. Erau practic inferiori dar plini de fiţe inutile. Cu toate că am încercat să socializez cu toată lumea, să fiu prietenoasă, nu am reuşit să mă integrez. Veneam zilnic acasă şi plângeam. Am vorbit cu mama, iar aceasta mi-a zis să învăţ bine, că mă va transfera la alt liceu. Aşa a şi fost. Din clasa a zecea m-am transferat la un alt liceu, mai aproape de casă, cu colegi minunaţi, orăşeni, care m-au primit foarte frumos în colectivul lor. Deci sfatul meu pentru tine, este să îţi dai silinţa să înveţi, să ai note mari, că e totuşi vorba de viitorul tău, şi să încerci să te transferi fie la altă clasă, fie la alt liceu. În ritmul acesta, crede-mă că nu vei rezista mai mult de un an. Vezi-ţi de treaba ta, poartă-te frumos şi lasă-i în pace. Încearcă să stai în pauze cu prietenii ceilalţi din liceu, dacă ai.

Numai bine!