| DaVyDuTzUBăă a întrebat:

Puteti sa ma ajutati la acest exercitiu eu nu am inteles la matematica ordinea efectuarii operatilor clasa a 3-a (95-9x5-9xL):8=9x4-8x4

Răspuns Câştigător
| Hisaya a răspuns:

(95-45-9L):8=4
95-45-9L=32
50-9L=32
9L=50-32
9L=18
L=18:2
L=2

5 răspunsuri:
| EduardTPU a răspuns:

Prima data te lucrezi in paranteza, si incepi cu inmultirile si/sau impartirile(din paranteza) abia apoi adunarile si/sau scaderile

| VirtualTime a răspuns:

Rezolvarea:

(95-45-9L):8 = 36-32
(50 - 9L):8 = 4
50 - 9L = 32
-9L = 32-50
-9L = -18
L = 2

Hai ca l-am editat laughing era gresit n-am vazut :8... daca iar am gresit straight face nu mai zic nimic

| monykue a răspuns:

Mai intai care e faza ca "L"? zi-mi cat mai repede ca sa pot sa iti rezolv exercitiul. probabil voiai sa scrii o cifra nu?

| DeMonLaDy a răspuns:

Asta faceti voi in clasa a 3 a? ohh. ok
ordinea operatiilor este asa- inmultire, impartire, adunare, scadere.
aici tu ai o paranteza deci faci inmultirile din paranteza dupa faci scaderile, iar rezultatul il imparti la 8.
in partea cealalta faci intai inmultirile si dupa scazi.
trebuie sa-ti dea la final 4 in ambele parti tongue

| DaVyDuTzUBăă explică:

L este o necunoscuta care trebuie aflata