| alisalisa a întrebat:

Puteti sa-mi dati cateva detalii despre cum a fost inventat motorul rotativ de catre Dr. Felix Wankel in anul 1924? Va rog mult sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Motorul a fost inventat in 1957 pe baza ideii din 1924.
Dr Felix Wankel a fost membru al prtidului nazist din 1921, de unde demisioneaza in 1928. A fost suficient ca dupa cel de-al doilea razboi mondial trupele franceze de ocupatie sa ii inchida laboratorul unde proiecta garnituri si valve rotative. A fost si arestat pentru cateva luni.
In 1951 primeste fonduri de la firma Goetze AG cu care infiinteaza la el acasa, la Lindau, pe malul lacului Constanta un centru de dezvoltare tehnica. Motorul al carui prototip este licentiat prima data in Statele Unite a fost construit in 1957.
Wankel a devenit un succes în afaceri prin asigurarea de acorduri de licenţă din întreaga lume. Prin 1958, Wankel şi partenerii au fondat compania "Wankel GmbH", Wankel primind o cotă de profit pentru introducerea pe piaţă a motorului. Printre licenţiaţii au fost Daimler-Benz din 1961, General Motors, începând din 1970, şi Toyota din 1971. Drepturi de autor pentru GmbH Wankel pentru licensure au fost de 40%, mai târziu 36%. În 1971, Wankel a vândut partea sa din drepturi de autor de licenţă pentru 50 de milioane de mărci pentru firma engleza Lonrho.
Motorul a fost folosit cu succes de Mazda în mai multe generaţii de RX - serie de coupe şi sedan, inclusiv R100 şi mai ales RX-7.
Cam asta este.