| Davids200 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti ce este modul mai mult ca perfect?

3 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Intreaba-i pe olteni laughing

| AdeeXd a răspuns:

In primul rand, mai mult ca perfect nu este mod, este timp! Este un timp trecut al modului indicativ, si reprezinta o actiune trecuta, terminata inaintea altei actiuni trecute:

| WhiteLife a răspuns:

Da, putem.

In primul rand, mai mult ca perfectul nu e un mod, ci un timp al modului indicativ.
Un exemplu:
a merge:
eu mersesem
tu mersesesi
el/ea mersese
noi merseseram
voi merseserati
ei.ele mersesera.

Timpul mai mult ca perfectul are intotdeauna inauntrul lui "se" si se formeaza ca perfectul simplu, numai ca ianinte de terminatia perfectului simplu se adauga "se".