| Adynanana a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti definitia termenului "factori ereditari"?

Răspuns Câştigător
| FiddleStick a răspuns:

Factorii ereditari=factorii genetici care se transmit de la parinti la copii.

2 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Factori eredtari se foloseste in cazul in care unele trasaturi, boli, anomalii, se transmit de la parinti (bunici, stramosi) catre copii(urmasi). Exista mai multi factori care influenteaza aparitia unor probleme medicale, factori de mediu ca poluarea, factori dietetici, si altii.

| Tess a răspuns:

Ciao. Factori ereditari=genetici. Adică din familie. De ex.: se transmite ereditar = din mamă în fiică; din străbunici etc.