| jan33tt a întrebat:

Puteti sa mi spuneti si mie ca exemplu nu ca teorie care e diferenta dintre adverb de mod si adjectiv. funda

5 răspunsuri:
| AnotherSimplePerson a răspuns:

Cartea este subțire. [verbul + adjectivul = predicatul nominal]
Copilul învață greu. [adverb de mod]

dacă punem subiectele la plural avem asa :
Cărțile sunt SUBȚIRI [își schimba forma : subțire => subțiri]
Copiii învață GREU. [nu își schimba forma greu => greu.]

| Smile_3473 a răspuns:

Adv de mod: Vorbeste cu politete.

Adjectiv: El este un baiat politicos.

| SufletulPetrecerii a răspuns:

Pai adverbul sta pe langa un verb in schimb adjectivul nu sta decat pe langa substantive.

| ღLaviღ a răspuns:

Adverbul de mod sta langa un verb si arata o caracteristica a verbului iar adjectivu sta langa substantiv si arata o caracteristica (insusire) a subiectului sau substantivului!

| Il3 a răspuns:

Este foarte simplu. adverbul determina un verb, spre exemplu
: Eu cant frumos (Cum cant? Frumos -Complement circumnstantial de mod exprimat prin adverb de mod)
Pe cand adjectivul determina un substativ sau o alta parte de vorbire care il inlocuieste(pronume, numeral...etc)Din cate stiu eu Complementul de mod nu poate fi exprimat prin adjectiv de mod,decat prin: substantive,pronume, numerale, interjectii, adverbe, locutiuni adverbiale sau verbe la moduri nepersonale. Sper ca te.am ajutat. daca da Fundabig grin happy