| Inkutsa a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti si mie nistea organisme care nasc si niste organisme care depun oua? Funda la cele mai multe exemple!

Răspuns Câştigător
| rutanklan a răspuns:

Organisme care nasc - sarpele, porcul, vaca, omul, maimuta, cerbul lopata.

Organisme care depun oua- Teniile, viermii lati, mustele, gandacii de bucatarie, caracatitele, omidele, gainile. Toate is comestibile.

8 răspunsuri:
| rutanklan a răspuns:

Ok... pentru biologii de mai sus.

http://www.youtube.com/watch?v=F_YuaplPYH8

| PanaceuUniversal a răspuns:

LOL ( RAD DE MA DOARE BURTA )

Bud Bundy nu vreau sa te corectez dar... sarpele iese din ou, nu se naste. Sarpele este o reptila, iar reptilele ies din oua.

Deci pentru un raspuns corect :

Oganisme care nasc : Mamiferele --> le gasesti aici : http://out4awalk.com/mamifere/

Organisme care depun oua sunt mult mai multe. Ar fi :

Reptilele :http://www.animalutul.ro/reptile/specii-de-reptile/
Unii viermi intestinali (Oxiuri, libricul, tenia)
Pasarile, si ca si exceptie Ornitorincul!

| rutanklan a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Astept niste scuze

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru rutanklan):

Garter snakes are ovoviviparous! --> Sursa Wikipedia.com. - Serpii panglica sunt ovovivipari! (traducere)

Ovoviviparous = Ovovivipar ---> Dictionar Englez-Roman

Ovovivipar = (Despre animale) Care se înmulţeste prin ouă, pe care femela le cloceste în oviduct. ( Sursa DEX )

Cocluzia : Biologii nu se inseala. Serpii se inmultesc prin oua. Problema la aceasta specie din genul Thamnophis este ca femela nu depune ouale sa fie clocite intr-un cuib, ci le cloceste in abdomen in interiorul oviductului ( oviduct care este folosit pentru a arunca in exterior ouale - si gaina are oviduct. )

| rutanklan a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Look Lady, daca stam sa disecam o sa vezi ca si tu ajungi sa depui oua!
Era vorba de pui vii, mai puteam pune si la a doua categorie ca sa fie toata lumea multumita.

| anutza6117 a răspuns:

Cauta pe wikipedia. si vezi ca sarpele nu naste, depune oua

| rutanklan a răspuns (pentru anutza6117):

I challenge that. Sunt si care nasc pui vii si care depun oua. Deci puteam sa le punem la ambele categorii. Si oamenii sunt care nasc si care depun oua (la banca de ovule... tongue )

| anutza6117 a răspuns (pentru rutanklan):

Mai invata biologie