| Miruna0909 a întrebat:

Romanii sunt rasiști?
Argumente

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai de graba xenofobi decat rasisti
dar asta pentru ca probabil in Romania nu e o diversitate asa mare de rase

| SuperCoolDude a răspuns:

Toți oamenii sunt rasişti.
Fie că vorbim de ura față de negrii, țigani sau asiatici, cu toții mai avem episoade în care le dorim rãul.

Așa suntem noi: egoiṣti si răi.

| carevaescu a răspuns:

Toti oamenii sunt rasisti. Cel putin in Romania este destul de palpabil rasismul, desi slava cerului nu se ajunge la apartid si genocid ca in alte parti ale lumii.

Cauza rasismului, insa, e mai adâncă decat ai crede initial.

In principiu avem un obicei de a "vedea" diferente intre oameni, pe baza carora ii evaluam si ii punem într-o ierarhie. Fiecare om va aprecia anumiti oameni si va dispretui alti oameni.

Se poate altfel? Nu stiu.

Dar într-o cultură care este structurata pe diferentiere si ierarhizare (indiferent de lege) rasismul e doar una din fatetele ei, pentru ca diferențele sunt imediat aparente.

Mai ramane un lucru de clarificat. Simplul act de a diferentia si ierarhiza oamenii in felul acesta presupune un angajament fata de "a dispretui", care, din varii motive, ajunge un act prevalent. In sensul ca atunci cand vezi pe cineva suficient de diferit, e mult mai probabil sa-l dispretuiesti decat sa-l apreciezi. In felul acesta, rasismul este la fel de inevitabil precum inegalitatea financiara si materiala.

| Hyperion7 a răspuns:

Sunt

| Celdrept a răspuns:

Sunt! Multi nu au educație la fel ca Rromii,ba chiar în unele cazuri deficitul e mai mare. Cu țiganii e just dar nu cu toți că sunt și țigani civilizați care nu fura,rar dar sunt! Noi suntem și cu alții oricum rasiști dar pasiv,sub alte forme,prin indiferenta, nebăgare in seamă, evitare totala, așa se manifesta acum rasismul și discriminarea in 2023, ești invizibil pentru rasiști, inexistent.
Cu un om la locul lui indiferent de etnie nu se trebui sa existe rasism dar la noi civilizația e la ani lumina.

| Sophieka a răspuns:

Suntem cam... De toate.

| Simpatic a răspuns:

Sunt cum sunt, asa sunt eu si nu ma schimb, fac doar ce vreau sa fac de altceva n-am timpwinking
Asa sunt eu, asa sunt si romanii big grin

| ReddY25 a răspuns:

Depinde de fiecare

| darrio2007 a răspuns:

Si tu esti roman. Cum te consideri?

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Cum gandesti in acest caz?