| nikolettta a întrebat:

Sa presupunem ca intru la o fac de STAT la locurile FARA TAXA(adica unde-i cel mai greu, dupa parerea mea) si dupa primul an vreau sa mai fac inca o facultate(total opusa ca domeniu) in paralel.La acea facultate as vrea sa intru tot la stat si tot fara taxa.Sa presupunem ca admiterea la acea facultate se intra pe baza de dosar.Aici vine intrebarea mea:Eu daca deja sunt la o fac am aceleasi sanse sa intru ca cei care sunt la prima, sau li se acorda lor prioritate? Si cum s-ar face acea admitere pentru mine dat fiind faptul ca eu nu mai am med anilor sau mai stiu eu ce se cere acolo?
Sper ca ati intel si va rooog muuuult sa ma lamuriti si pe mine.
funda+vot

Răspuns Câştigător
| yhsay a răspuns:

Daca ai intrat la buget la o facultate, cand aplici la alta peste un an, chiar daca te califici pentru locurile la buget, vei fi trecut la taxa pentru ca tu deja ai beneficiat de un an de studiu gratuit.
Sanse sa intrii la cea de a doua facultate ai pentru ca toti vor la buget, deci de intrat nu cred ca se pune problema happy

Poti face o singura facultate pe locurile subventionate.
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, am terminat un an pe profil real, la buget, si in toamna ma voi inscrie la psihologie, dar ma duc la particulara pentru ca sunt taxele mai mici.
Bafta multa si ai grija la prima facultate sa ai note maricele (peste 7) si sa nu ai restante pentru ca altfel, risti sa fii trecut la taxa anul urmator si n-ai rezolvat nimic.

2 răspunsuri:
| Cristina_4016 a răspuns:

Nu poti intra la 2 facultati la buget, a doua facultate se plateste intotdeauna.

| brandiburu a răspuns:

Poti fi scutita de plata taxei doar la o facultate. Poti sa intri prima la 10 facultati, 1 singura este gratis ca si costuri. De asemenea, daca renunti la acea facultate, papapa, vei plati taxele, nu mai intrii la fara taxa chiar daca media/nota de admitere ti-ar permite.

Succes.