| laurik0906 a întrebat:

Să se calculeze aria triunghiului ABC ştiind că AC=2, m(BAC)=30°
şi AB = 4.
Ma ajutati pls?

4 răspunsuri:
| izabelageorgiana a răspuns:

Deci ai triunghiul ABC cu masura unghiului BAC=30 grade.Din unghiul B se duce inaltimea pe AC( BD perpendiculara pe AC) si se obtine triunghiul dreptunghic ABD. In triunghiul dreptunghic ABD, masura unghiului BAC=30 grade, deci sin 30=BD/AB=> 1/2=BD/4 => BD=4/2=> BD=2cm. BD este inaltime in triunghiul ABC deci aria lui este egala cu BD* AC totul supra 2 = 2*3 supra 2= 6/2=3 cm patrati.

| didiDia a răspuns (pentru izabelageorgiana):

Mai, izabelageorgiana AC=2, nu cu 3 cum ai scris. Deci raspunsul corect este 2 cm patrati.

| izabelageorgiana a răspuns (pentru didiDia):

Da, ai dreptate. Imi cer scuze. Oricum problema era aproape rezolvata deci nu e atat de mare greseala incat sa nu o poata observa. In fine, imi asum greseala, nu am fost atenta. Scuze.

| andyhoplite a răspuns:

Ariaabc=(abxacxsin(bac)):2=(4x2xsin30):2=(8x1:2
):2=2