| Ingridutz99 a întrebat:

Sal.Ajutati-ma putin.Am o situatie destul de ciudata.Poi....am o clasa de retardati care imi fura telefonul',il calca(dupa ce il trantesc pe jos,nu glumesc!),imi fura lucrurile,trimit mesaje aiurea de pe telefonul' meu,ma bat fara motiv,ma jignesc,rad de mine,imi umbla in ghiozdan, ma ameninta, imi iau penarul si "se servesc" cu lucruri din el pe care nu le mai vad inapoi niciodata, si au impresia ca ma domina.Acum,faza e ca nu pot sa imi las telefonul acasa, fiindca trebuie s.o sun pe maica'mea sa vina sa ma ia de la scoala pentru ca eu stau la casa, la tara.Am incercat toate solutiile pe care le puteam incerca.Am incercat sa-i ignor total(doar ca sa primesc o palma si un raspuns la modu' "Te doare? Las' ca iti mai trag una si pe partea cealalta ca sa te doara si mai tare!",sau sa le spun lucruri de genul "nu sunteti amuzanti!,nu!, incetati!", care logic ca n.au folosit la nimic.Eu pur si simplu simt ca cedez psihic,iar tembelii astia au reusit sa-mi bage si mie ideea de "moama ce proasta esti,huaaaaa,nu poti intra la alta scoala, n.o sa reusesti!, nu incerca!" in cap.
M.am gandit putin si as putea sa ma mut la alta scoala.Dar daca ma mut nu mai vreau la o scoala din cartier, pentru ca mi.e frica ca gasesc fenomene si mai si.Ideea e ca daca te muti din semestrul 2 trebuie sa ai un motiv super-super intemeiat (gen probleme medicale, schimbare de domiciliu, etc...).Am vreo sansa sa-mi accepte vreo scoala buna cererea de transfer cu motiu' bullingului? Cred ca nu.Plus ca daca vreau la o scoala cat-de-cat buna ar trebui sa dau admitere cu ceva examen(cred), si nu prea cred ca aia se da si in semestru' 2 la o scoala cu profil de mate-info sau filologie(vreau la una din ele).Am discutat cu mama, si zice ca pur si simplu o depaseste situatia si ca in astea 3 saptamani de scoala daca se comporta asa ma duce sa vedem alta scoala.
Deja imi mai e frica sa ma duc acolo! Nu ii mai suport si cu toate amenintarile n.ar fi dat dovada ca nu.s in stare sa le si puna in practica(scuze daca am avut greseli sau exprimari proaste, doar ca scriu repede si mna.)
Ma rog, ma puteti ajuta? Am note destul de bune (9 pe linie la romana si 8 -9 la mate) daca asta ma ajuta cu ceva ca sa intru. Daca solutia mea cu alta scoala nu e buna, ce solutii ati mai avea "to stand up to the bullies"? Mz anticipat daca ati
citit pana aici

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu ai ce sa faci, daca apelezi la profesor risti ori sa nu te creada, ori sa n-aiba ce mare lucru sa le faca si apoi sa-i indarjesti si mai mult impotriva ta.
Cea mai buna solutie e sa te muti la alta scoala. Asta e, asa sunt unii copii cand sunt mici, extrem de rai... Nici ei nu-s mai fericiti, sa stii, acasa cel mai probabil ii asteapta un parinte abuziv sau care nu da 2 bani pe ei. Astfel de copii ajung sa faca astfel de gesturi pentru a capata atentia pe care n-o primesc acasa

| Violleta2022 a răspuns:

Ai parinti? Cu ei ai vorbit sa vina la scoala sa vorbeasca cu dirigintele au cu directorul scolii?

| Ingridutz99 explică (pentru Violleta2022):

Da.Degeaba.Copii astia nu se opresc indiferent de cine le.o spune. Dupa ce a fost taica meo sa discute cu ambii(diriginte si director) m.au luat la harta ca.s fata care nu poate sa.si rezolve problemele fara tati si apoi iar au dat in mine.

| JackR a răspuns:

Nu inteleg ce fel de scoala este aia! Nu exista un profesor cu care sa poti discuta? Mai ales ca, daca am inteles bine, deja s-a ajuns la violenta fizica. Pana sa vezi alta scoala, roaga-ti parinti sa vina si discutati cu profesorii tai.

| Ingridutz99 explică (pentru JackR):

Am incercat! Tot degeaba.Indiferent de cine vine si ce spune tot nu se opresc.Raspunsu' lor a fost ca se potolesc cand au chef, iar dupa eu am fost "fetita careia ii e frica sa.si rezolve problemele si care.l cheama pe tati la scoala"

| Ingridutz99 explică (pentru JackR):

Am incercat... apoi am fost fetita care.l aduce pe ta'su la scoala ca sa o ajute, pentru ca e incapabila

| Vlad244 a răspuns:

Scuză-mă dar și tu ești vinovată aici pentru că le-ai permis! Dar în cazul în care sunt atâția delicvenți, și o să ai dovezi că ei îți fac asta, vei fi mutată 100% la altă școală deoarece nu e după ei.

| Ingridutz99 explică (pentru Vlad244):

Spre norocul meu, dovezi am cu gramada, dovezi chiar facute de ei ca ma hartiesc verbal si fizic.Am pastrat pozele si filmarile pe care le faceau cand imi furau telefonul sau cand ma bateau, sau cand imi faceau poze pe ascus.Mai am si poze cu banca mea dupa ce au mazgalit.o cu creta sau dupa ce mi.au umblat in ghiozdan. Daca asta o sa ma ajute, mz mult.Cat despre vina mea, o recunosc! Dar n. aveam ce sa fac in privinta asta.N. aveam cum sa nu le permit atata timp cat daca incercam sa le raspund ma bateau mai rau, iar de fiecare data cand am apelat la un adult n.a avut nici un rost.