| Walhalla a întrebat:

Sal...As vrea sa dau la o facultate, dar nu am bani...Am auzit ca se dau burse pentru cei mai buni, asa e?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Taxa de inscriere oricum se plateste. Bursa ti se da doar daca dovedesti ca esti bun.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nici nu ai nevoie de bani, cu excepția taxei de înscriere. Bine, pe parcursul anilor de studenție, vei avea nevoie de bani pentru achiziționarea unor cărți de specialitate... Dacă înveți și ai ambiție foarte mare, reușești să intri pe locurile fără plată. Și da, normal că poți beneficia de bursă de studiu, bursă de merit încă din primul semestru, dar depinde de media cu care ai fost admis. Doar primii studenți admiși beneficiază de acest privilegiu. Însă, dacă în sesiuni nu-și mențin notele, automat au pierdut bursa...

| tr3ig a răspuns:

Daca esti asa bun inseamna ca poti sa intrii la buget. si atunci nu mai platesti taxa de studiu.

| Walhalla explică (pentru tr3ig):

Adica fara taxe? Si da, banuiesc ca nu poti beneficia si de fara taxe si de bursa...

| tr3ig a răspuns:

Taxa de inscriere se plateste oricum, nu stiu cat este eu acum 4 ani am platit 1 mil taxa de inscriere, dupa daca ai medie de buget (in urma dosarului sau examenului depinde de faculta) si intrii la buget, nu platesti nici o taxa de studiu care este undeva la 25 de mil in sus pe an, si la sf semestrului daca te incadrezi cu media generala la bursa poti sa ei si bursa. daca nu ramai decat la buget si atat.

Răspuns utilizator avertizat