| AdiSt a întrebat:

spuneti-mi si mie va rog intrebarile numelui predicativ in: N, AC, G si D... ofer funda celui mai bun raspunsbig grin

Răspuns Câştigător
| Oxxy a răspuns:

Nu este nevoie de o lista a intrebarilor, pentru ca numele predicativ NU se identifica prin intrebari, ci prin constatarea faptului ca o anumita parte a propozitiei arata o caracteristica a subiectului exprimata cu ajutorul unui vb copulativ.
De ex:Ion esteVECINUL meu.-caz N
Caietul este Al LUI GEORGE.-caz G pentru ca este art cu art genitival posesiv AL sau...
El este CONTRA TEMELOR.-cas G pentru ca prepozitia contra cere caz G
Casa a iesit CONFORM PROIECTULUI.-caz D pentru ca prep CONFORM cere caz D
Stiloul este PENTRU IRINA.-caz AC pentru ca prep PTR cere caz AC.

7 răspunsuri:
| irynutza a răspuns:

NOMINATIV
Nume predicativ (cum este subiectul?; cine este S?; cum este S?)
Ex. : El este prietenul meu
DATIV
Nume predicativ(asemenea cui?)
Ex:Noi suntem asemenea lor.
GENITIV
Nime predicativ (a; ai; al; ale cui sunt?)Ex. : Rechizitele sunt ale Ionelei.
ACUZATIV
Nume predicativEx. : Cartea este de istorie.

| lapusea a răspuns:

Nominativ-Cine este?; Ce este?
Acuzativ-nu are (verb copulativ)
Genitiv-nu are (verb copulativ)
Dativ-nu are (verb copulativ)

| eneionut99 a răspuns:

N=nominatic
AC=acuzativ
G=genitiv
D=dativ

e bine

plz funda daca e bun raspunsul

| AdiSt explică (pentru eneionut99):

Iti bati joc de mine sau ce...eu stiu ce inseamna AC D G N eu vreau intrebarile N.P in aceste cazuribig grin

| Bââzz a răspuns (pentru AdiSt):

laughing))) maxiim.

| eneionut99 a răspuns:

A imi bat joc de tine ca nu pui intrebari care sa le inteleaga si alti

| AdiSt explică (pentru eneionut99):

Eu cand am spus cati bati joc de mine ma refearam ca faci haz asuprea mea.intelegi!
si intrebarea este destul de coerenta:am cerut intrebarile numelui predicativ in cazurile N AC D si G.

| andrei2511 a răspuns:

Singura intrebare este : N: ce este subiectul? EX: Ana este fata laughing Ac: despre cine este? cu cine este? de la cine este? pentru cine este? la cine este? etc. (prepozitii) EX: Cartea este de la el. G: al, a, ai, ale cui este/sunt? EX:Cainele este al lui. D: cui? (aici sunt folosite prepozitiile specifice D : contrar, conform, datorita, multumita, aidoma, asemenea ) EX: Nota primita este datorita colegului de banca. laughing Si nu uita! Nu numai 'a fi' este vb copulativ. Alte vb. copulative: a deveni, a ajunge, a se face, a insemna, a se chema, a se numi, a parea

| Alinutz14 a răspuns:

N- Cine?
Ac- Când substantivul are funcția sintactică de complement direct răspunde la întrebările pe cine? și ce? și poate fi și complement indirect și răspunde la întrebările pe cine?, pe ce?, cu ce? cu cine? de ce? de cine? de la cine?
G- al/a/ai/ale cui?
D-cui?

Funda big grin Te rog.