| KevinFollow1953 a întrebat:

Am o tema ciudata la istorie si nu stiu cum sa o fac.Ne-a pus sa facem un desen care sa reprezinte BURGHEZIA.
Aveti idei?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Clasă socială urbană deținătoare de capital, care își desfășoară activitatea în sectorul industrial comercial și bancar.

Acum poți desena multe, oameni adunați la un teatru, la bancă, o fermă, o scenă de spectacol.

2 răspunsuri:
| Gabonne1982 a răspuns:

Deseneaza o piramida in varful careia pune hasurat cu o anumita culoare, burghezia. Apoi la mijloc pune "clasa de mijloc" iar la baza piramidei pune "clasa saraca". Cred ca este cel mai elocvent desen despre cum arata burghezia si rolul social jucat

| valentingb a răspuns:

Pe pagina de wikipedia despre burghezie (in limba engleza bourgeois) vei gasi cateva imagini interesante. Burghezii erau oameni care detineau pamant sau afaceri, averea lor venind din munca altora in cadrul afacerii lor. Poti crea un desen destul de bun pe tema asta, cu detalii luate de pe wikipedia.