| 90ro a întrebat:

Sal TPU as vrea si eu sa imi dea cineva o regula sau ceva care sa-mi explice cand se scrie:,, sa" si,, s-a" sau

9 răspunsuri:
| PinkDea a răspuns:

Se scrie "sa " cand te referi la "mama sa "
Se scrie "s-a" cand zici "s-a dus "
Am incercat sa iti explic cat mai usor ca sa itelegi ...asta e regula generala
Exemple :

1. Mama sa este frumoasă.
2. Mihai s-a certat cu el.
3. Mama sa, s-a îmbrăcat. (propozitia nu suna prea bine dar am pus-o ca sa vezi diferenta happy )

| AnotherGirl a răspuns:

Ei bine, se scrie "sa" cand este pronume posesiv : "Haina sa" si se scrie "s-a" cand se poate adauga si pronumele el/ea : "S-a dus/El(ea) s-a dus"

Sper ca ti-am fost de folos kiss

| Dildau a răspuns:

Cartea sa - "sa" fiind adjectiv pronominal posesiv si S-a dus = "s-" fiind pronume personal forma neaccentuata,"a" intrand in componenta verbului

| Sabìŋaaa a răspuns:

S-a :
Ana s-a dus acasa. verbul "dus" se ia cu tot cu "a", deci "a dus"

sa:
Mihai are cartea sa. "sa" -a lui, proprietate personalahee hee

| MissDanbo a răspuns:

Sa se scrie legat cand este vorba de posesie:
Mama SA este frumoasa. Cartea SA este aici.
S-a dezlegat se scrie cand este vorba de verbe la trecut, persoana aIII-a:
S-a dus acasa. S-a schimbat de haine. etc

| parachute a răspuns:

Sa se scrie atunci cind se vorbeste despre o persoana, de exemplu mama sa, iar s-a atunci cind este indeplinita o actiune, ex. s-a speriat. sper ca am fost de ajutor...

| George1176 a răspuns:

Ok bune exeple cei de sus. acum da-mi mie fundalaughing

| silvius1734 a răspuns:

1.cartea sa (adica cartea ei\lui)
2.masina s-a stricat

| sorynm a răspuns:

Sa [legat] : sora sa
s-a [dezlegat] : s-a plimbat.