| NewTerminator a întrebat:

Sal TPU. Stiu ca in fiecare an au aparut pe internet variante de subiecte pentru evaluarea nationala(sa intri la liceu). eu sunt a 8a si as vrea sa ma apuca sa le rezolv pe cele care au aparut pentru cei care sunt acu a 9a sa n astept pana in iarna pentru cele care vor aparea. As dori si eu sa imi dati un link de unde sa le descarc la matematica si romana( ar fi bine sa fie arhivate ca am auzit ca sunt in jurul la 100 si ceva de variante.

MS anticipat

2 răspunsuri:
| dydydeea a răspuns:

Pai si eu sunt in clasa a 8a si am cautat sa le rezolv dar in primul rand :
1) la matematica tu nu stii sa faci nici pe jumatate din ele(deoarece sunt majoritatea exercitiilor/problemelor care se fac in a 8 a, mai ales la geometrie- cu paralelipiped, cub in spatiu sau cv de genul)
2) doar la romana (cam) stii sa le rezolvi ca majoritatea sunt din clasele 5-8 doar unele nu le stii cu propozitii subordonate sau cv de genul pe care le vom invata anul acesta.
la mate poti cauta pe ''www.mate-info.com'' doar sa te uiti de curiozitate sa vezi cat de grele sunt si la romana ai putea sa-ti faci cont pe didactica si intri acolo''invatamant gimnazial'' la vreo persoana din ''top'' si cauti la teste si iti vor da multe exemple de evaluari. sper ca ti-am fost de ajutor. pa-pa, succes in continuare

| 0oLarisa a răspuns:

Mdaa.te-as sfatui sa iti cumperi o culegere de teste..etc :d pe mine m-au ajutat mult ..mai mult decat internetultongue pentru aici apar o multime de variante...[anul trecut am dat evaluarea si nu a fost asa de ''groaznica '' asa cum se spune oh go on :* [Succes happy big grin]