| marius577 a întrebat:

Va cer si eu un sfat.Intru in clasa a 8 a si in clasele trecute ma concentram mai mult pe calculator, dar eram cel mai bun din clasa, insa imi negljam cateodata temele(nefiind prins la scoala din fericire), iar acum vreau sa ma dedic mai mult scolii. Ceva sfaturi? Merci anticipat.

Răspuns Câştigător
| Domyno a răspuns:

Imi aduci aminte de mine :X (mai putin la faza cu temele, eram si eu "tocilar" ce vrei laughing ) eu stiam doua lucruri: PC si Matematica, pana cand am intrat la liceu, dupa aia am mai stiut si altele laughing! Foarte bine ca vrei sa te dedici scolii mai mult, eu m-am tinut si intr-a 8-a de amandoua si de PC si de Matematica, si m-am descurcat foarte bine, am luat iar premiul intai, la tezele alea unice al luat 10 curat la mate, si 9 si ceva pe la celelalte (romana si geografie)! Daca vrei un sfat, luand in considerare ca nu vrei sa renunti la PC, fa-ti mai intai toata munca legata de scoala si apoi baga-te la NET, sau NFS sau ce mai faci tu!
See yaawinking Bafta la teze sau ce mai dati voi!winking

9 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

În primul rând lucrează la mentalitate. Nu ştiu cum vezi tu şcoala, dar temele nu se fac pentru a nu fi prins la şcoală, temele se fac pentru a fi profesorul sigur că ai înţeles şi ştii ideea lecţiei.
Oricum, trebuie să vezi că şcoala e un pas important în viaţa ta şi trebuie luată ca atare, însă nu te stresa foarte tare din cauza ei, doar cât este nevoie să fii motivat să înveţi tot ceea ce este nevoie happy

| BruneTTe a răspuns:

Pai prima oara termina totul legat de scoala si abia pe urma aseaza-te la comp. Nu incerca sa le faci pe amandoua deodata, ca nu mai faci nimic. Asa faceam si eu uneori, ziceam ca lasa, fac tema si intre timp mai stau pe comp... din cauza asta intindeam o tema banala pana seara laughing
Mai bine imparti timpul si asa nu vor fi probleme. Chiar va fi mai bine, ca stiind ca dupa teme te asteapta timpul de computer, vei fi mai motivat sa le faci si sa le termini repede.

hee hee

| UNfriendLY a răspuns:

Raspunsu il sti singur, dar nu ai vointawinking

| Derye a răspuns:

Niciodata, cand iti place ceva, nu poti renunta la el asa usor.
Fa'ti un timp pentru pc si alt timp pentru teme.
Iti faci temele/exercitiile suplimentare/studiatul pentru scoala si apoi la pc restul timpului.
Easy as that.

| F. a răspuns:

Eu seara cand veneam de la scoala[mereu am inv dupa-amiaza pana acum] stateam o ora pe net apoi ma apucam de temele mai grele, iar dimineata faceam restul temelor si invatam.
Bine uneori daca stiam ca urmeaza o zi mai usoara stateam toata seara la calc:d
Xcum in clasa a8a am avut media 10.asa ca nu e obligatoriu sa renunti la calculatorwinking daca ai timp de amn2 e perfect happy

| LaLalaaa a răspuns:

Lucreaza in plus la fiecare materie iar seara cand vii de la scoala stai max 1 ora la calculator
daca te concentrezi o sa vezi ca te descurciwinking

| Ma username a răspuns:

Finally cineva ca mine

Imi aduci aminte de mine :X (mai putin la faza cu temele, eram si eu "tocilar" ce vrei ) eu stiam doua lucruri: PC si Matematica, pana cand am intrat la liceu, dupa aia am mai stiut si altele! Foarte bine ca vrei sa te dedici scolii mai mult, eu m-am tinut si intr-a 8-a de amandoua si de PC si de Matematica, si m-am descurcat foarte bine, am luat iar premiul intai, la tezele alea unice al luat 10 curat la mate, si 9 si ceva pe la celelalte (romana si geografie)! Daca vrei un sfat, luand in considerare ca nu vrei sa renunti la PC, fa-ti mai intai toata munca legata de scoala si apoi baga-te la NET, sau NFS sau ce mai faci tu!

See yaa Bafta la teze sau ce mai dati voi!

| AlanaGlowey a răspuns:

Pai daca inveti bine si sa ucrezi in tdeauna eu totimpu iau nota10 fuarte bine daca si tu ei dar trebuie bine bine de tot sa invetzi intai si o sa ei nota10 si iti urez succes papa

| pana_5199 a răspuns:

Bai nene parerea mea ie sa te dedici 50/50 ca ie pacat sa pierzi tot ce ai invatat despre compiutare fa-ti timp pentru toate ieste imposibil sa nai timp ori ce ieste posibil in viata. multa bafta bai