| SakonSIUkon a întrebat:

Sall am un interes nebun pentru cadavre si degradarea lor si as vrea sa stiu: In ce conditii un cadavru nu se descompune?

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Dacă ești pasionat/ă, la fel ca și mine, poftim niște detalii despre modul în care se descompune corpul omenesc după ce moare. După ce inima se oprește corpul va începe să se racească. Aceasta fază se numește Algor Mortis.Cu fiecare oră ce trece temperatura corpului va scadea cu 0.83 grade celsius, pâna ce va atinge temperatura camerei.În același timp, fară circulație, sângele va începe să se depună și să se așeze.Rigor Mortis începe în 6 sau 7 ore după moarte.

În timp ce corpul omului este mort, sunt celule care mai sunt vii.De exemplu celulele pielii mai sunt vii timp de până la 24 ore după moarte.Dar, mai sunt si alte lucruri care sunt vii si vor produce putrefacția cadavrului.Aici vorbim despre organisme mici care traiesc în intestine.
La câteva zile după deces aceste bacterii vor începe sa descompună "gazda lor.Pancreasul are atât de multe astfel de bacterii încat se autodigera.În timp ce aceste organisme își fac drumul către organe, cadavrul va deveni decolorat.Mai întai va fi verde, apoi violet, iar la urmă negr. Acele bacterii lucrează pentru că ele crează gaze care miroase urât.Pe langă acel miros oribil, acel gaz va produce o presiune în interiorul corpului, cauzând umflarea cadavrului, ieșșirea ochilor din orbită, și umflarea limbii.Au existat cazuri in care aceste gaze au produs "aruncarea" fătului din cadavru în proces de descompunere a unei femei decedate.

Dupa o săptamana, pielea este basicata chiar si cea mai mica atingere o poate destrăma. Dupa o luna va incepe să cadă, părul, unghiile și dinți.Multă lume nu știe faptul că teoria care afirma că părul și unghiile încă mai cresc dupa moarte este total falsă. Aceste afirmații se datorează unei iluzii optice. Părul și unghiile doar par mai mari din cauza că pielea și restul trupului se uscă si se fac mai mici.Organele interne deja sunt lichefiate, ceea ce va umfla cadavrul pana ce acesta se va desface.
În acest moment mai ramâne scheletul. Dacă ar fi să mă refer strict la întrebarea ta, corpul omenesc după moarte poate rezista mai mult timp, în condițiile unei temperaturi scăzute de -30 de grade celsius sau sub -30 grade celsius.

| Northern a răspuns (pentru Northern):

Scuză-mi te rog greșelile gramaticale, m-am grăbit.

9 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Prietene ciudata pasiune laughing. imi fine ca sa-ti raspund cadavrul la temperaturi scazute (sub -21°C) poate rezista mult timp fara sa se descompuna (asa sunt temperaturile de la congelatoarele de la morga). de asta cadavrele se descompun mai greu iarna si vara ai vazut ca uneori pot sa miroasa urat pentru ca la caldura microorganismele actioneaza mai rapid si la frig nu sunt in mediul lor.

| SakonSIUkon explică:

Multumesc tuturor laughing

| ShadeAdda a răspuns:

OK... asta e o pasiunea rar intalnita... oficial sunt siderata laughing Mai ales dupa ce am citit tot raspunsul dat de Northern. I don't want to see

| lizucalisuca a răspuns:

Scufundat in formol probabil.

| bumtzbumtz a răspuns:

Eu am auzit ca daca este tinut la rece el rezista, dar nu stiu cat timp.

| FaraSareDoi a răspuns:

Gândeşte-te la un pui pe care vrei să îl faci ciorbiţă mâine. Pe el îl ţii la congelator pentru a rezista ceva mai mult. Aşa e şi cu oamenii şi cu orice alte chestii moarte. Ţinute la o temperatură mai scăzută rezistă...pentru un timp.

| Redex14 a răspuns:

Pishologul e de tine sau mai bine Psihiatrul NEBUNULE SAU NEBUN-O!