| Protocal a întrebat:

Sall!

Imi puteti spune cum recunosc un verb nepersonal si personal dintr-un text?
Maine dau teza si profesoara nu stie sa explice bine! Ajutor va rog!

Răspuns Câştigător
| Chez0nz a răspuns:

Buna,
Verbe personale

Verbele personale au forme pentru toate persoanele și admit un subiect cu care se acordă în persoană și număr (se conjugă la toate persoanele – singular și plural).

eu mănânc, tu mânânci, noi mâncăm etc; Mihai dansează; Ionel și Costel dansează etc
Verbe impersonale

Verbele impersonale au o singură formă, doar pentru persoana a III-a singular, iar acțiunea nu poate fi atribuită unei persoane. În categoria verbelor impersonale există verbe impersonale absolute, care nu au subiect gramatical, precum: ninge, plouă, tună, fulgeră, se înnoptează, se înseninează, se înnorează. Există și verbe impersonale care au un subiect gramatical; situația este des întâlnite în construcții de tipul verbul predicativ a fi + subiect: e frig, e toamnă, e seară, e duminică etc

Afară ninge.
Astăzi se înnoptează mai devreme.
Există și cazuri în care verbele unipersonale au ca subiect o propoziție subordonată subiectivă. Cele mai întâlnite verbe de acest fel sunt: trebuie, se întâmplă, se zice, se spune, se cuvine etc

Trebuie 1/ să mănânci. 2/ (propoziția 2 este propoziție subiectivă)

| sabin89 a răspuns (pentru Chez0nz):

"Există și cazuri în care verbele unipersonale..." Am şi eu o întrebare: unipersonal e tot una cu impersonal?

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

VERBELE PERSONALE (predicative) formează predicatul verbal (orice diateză). Aici intră verbele la modurile: indicativ→toate timpurile
(ex. timpul prezent: eu citesc), conjunctiv (eu să citesc), condițional-optativ (eu aș citi), imperativ (citește!, citiți!)

VERBELE NEPERSONALE (nepredicative) nu pot forma predicatul verbal. Acestea sunt verbele auxiliare/ajutătoare- ajută la formarea modurilor si timpurilor compuse: a fi (eu să fi citit, unde "fi" e vb auxiliar/ajutător), a avea (eu am citit, unde "am" este vb auxiliar), a vrea, a voi (eu voi citi, unde "voi e vb auxiliar/ajutător).
Tot în categoria verbelor nepredicative (nepersonale) intră verbele copulative (a fi, a ieși, a se face, a deveni, a rămâne, a părea, a însemna)