| Anq209 a întrebat:

Sall, prieteni; vreau si eu o definitie pentru familie(nu din DEX, ceva mai poetic)

Răspuns Câştigător
| TaciSiNuTeMaiUitaLaNume a răspuns:

Familia este un grup format din mai multi membri se mai numeste si grup de apartenenta...

3 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Familia este asocierea stabilita in mod natural pentru satisfacerea nevoilor zilnice ale omului.
(Aristotel)

| Millanteria a răspuns:

Buna.
Familia-un grup social format din mama, tata si copiii acestora(mai pot face parte si bunicii, unchii, nepotii)
Familia-prima scoala a copilului big grin
Familia- o persoana sau un grup de persoane care au legaturi de sange prin casatorie, adoptie.
Eh, mai sunt si tipuri de familii dar e mult de povestit ! happy
Aceste "definitii" mi-au venit acum, pe loc in minte.
Pa,pa!

| zanutza a răspuns:

Familia-celula de baza a societatii