| csdeaglecs a întrebat:

Sall. Spuneti-mi si mie va rog; teorema celor trei perpendiculare ( nu ca aia din carte, dupa intelesul vostru) >PLZZFUNDA

Răspuns Câştigător
| 0ctimar a răspuns:

Ok... o dreapta [d] cade perpendiculara pe un plan {ALFA} big grin, apoi in acel plan sunt incluse 2 drepte, dreapta [a] si dreapta [b] acestea fiind perpendiculare, atunci orice punct am lua de pe dreapta [d] si ducem o dreapta la intersectia dreptelor [a] si [b] acea dreapta va fi perpendiculara pe dreapta [b] funda? big grin

4 răspunsuri:
| anuk a răspuns:

Pai ai o perpendiculara pe un plan. sa zicem AB. prin piciorul ei, adica prin B trebuie sa gasesti o perpendiculara pe o dreapta din acel plan, sa zicem ca BP perpendicular pe PM. BP si PM fiind incluse in plan iti va rezulta din torema celor trei perpendiculare ca AP este perpendicular pe PM.

| UseR4EveR a răspuns:

In plan putem construi perpendiculara pe o dreapta cu ajutorul echerului, dar reprezentarile plane ale corpurilor geometrice nu pastreaza masura unghiurilor.Ca urmare, nu putem verifica daca doua drepte din spatiu sunt perpendiculare folosind echerul pe o reprezentare plana a lor. Teorema: Daca o dreapta este perpendiculara pe un plan si din piciorul ei ducem o perpendiculara pe o dreapta data din acel plan, atunci dreapta determinata de un punct al perpendicularei pe plan si de intersectia celor doua drepte din plan, este perpendiculara pe dreapta data din plan.
Eu l-am scris serios

| DanDannn a răspuns:

Deci...gandestele la ea, ca la echer. atunci cand o pui in practica nu seamana cu un echer? prima data construiesti perpendiculara, si din perpendiculata unesti chestia aia, etc etc. dar in totdeauna va semana cu un echer, si o poti identifica usor. Funda

| Girl15 a răspuns:

Daca o dreapta este perpendiculara pe un plan, iar prin piciorul perpendicularei trece o perpendiculara pe o alta dreapta continuta in plan atunci segmentul ce uneste orice punct care se afla pe perpendiculara pe plan si punctul de intersectie a celor 2 perpendiculare din plan este perpendiculara pe a doua dreapta din plan. Funda!:X