| tony98 a întrebat:

am anul asta examen(sunt in clasa a 8 a ) si nu ma descurc la compunerile unde am textul suport o poezie.
Cum ma pot perfectiona la acele compuneri?
FUNDA!

2 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

Păi, la genul liric, este destul de uşor. Începi cu câteva date despre autor, ce opere a mai scris şi o evidenţiezi pe cea pe care trebuie să lucrezi.
Te legi de trăsăturile generale ale genului liric, subliniezi epitetele, comparaţiile, metaforele, personificările dacă sunt, dai exemple concrete, şi pe final, scrii o concluzie referitoare la ce ţi s-a cerut.
Baftă happy

| DaYannaDG a răspuns:

Buna!
Si eu am avut aceeasi problema.
Mai intai te duci la profesoara/profesorul tau de romana si-i zici sa-ti explice ce nu stii sau sa-ti de-a/faca niste modele pe care sa le citesti, iar dupa incerci si tu sa faci altele si i le dai sa le verifice.
Mai bine te-ai apuca de acum deoarece mai e putin pana la examen.
Bafta!