| Alex_Alexandru_1987 a întrebat:

ce inseamna zicala " painea de zi cu zi"?

Răspuns Câştigător
| Alsodrfegnha a răspuns:

Traiul zilnic. Oamenii au asociat mereu painea cu existenta lor, cu strictul necesar, pentru ca aerul si apa le gasesc usor, tot ce le mai ramane drept grija ramane hrana, mai exact PAINEA. Camil Petrescu trateaza putin subiectul in "Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi", cand spune ca toti se lupa pentru o paine, ca totul se rezuma la acel nenorocit colt de paine pentru care s-ar face atatea razboaie. Asadar, aceasta "paine de zi cu zi'' nu este decat grija pentru ziua de maine, atat pentru tine cat si pentru familie. Sper ca ti-am fost de folosbatting eyelashes

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Ceea ce este necesar pentru viaţa din ziua aceasta si din fiecare zi.

| Arthur a răspuns:

Strictul necesar.

| SimonaCristina a răspuns:

Traiul de zi cu zi...

| valintinvalic2011 a răspuns:

Pai aceasta este luata din TATAL NOSTRU rugaminte si inseamna nu numa piine dar tot ce avem noi haine, si ce mai vrei sa ai acolo si de aceea se spune piinea de zi cu zi pentruka fara pine poti sa stai o zi si sa mergi prin oras dar fara haine nu (nu am avut in vedere ca piinea este mai rea ca hainele mai bine sa ai piine decit multe haine )