| anonim_4396 a întrebat:

SALL TPU. Imi puteti comenta si mie acest proverb latin "Docendo discimus. (Invatand pe altii, invatam si noi)" dar comentarie in romana. Multumesc mult dau funda+vot happy

2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Odata ce ii inveti pe altii, esti obligat sa te documentezi tu in domeniu respectiv, iar o documentare permanenta in ceea ce trebuie sa-i inveti pe altii, inseamna o invatatura temeinica pentru tine.

| StefanelAlex a răspuns:

Iti explic printr-un banc.
La scoala, profesorul explica o teorema. Se intoarce la clasa si intreaba daca au inteles. Elevii respund ca nu prea. Profesorul incepe din nou si explica si mai bine. Se intoarce si intreaba daca au inteles. Elevii raspund iarasi ca nu prea. Profesorul incepe si explica iarasi, cat poate el de bine teorema. Se intoarce la clasa si ii intreaba :"Acum ati inteles?"; elevii raspund ca tot nu au inteles iar profesorul raspunde "Ei, cum ma, ca de data asta pana si eu am inteles-o!"